Az influenzához hasonló tünetekkel kezdődő, RS-vírus okozta esetek halmozódnak hazánkban és a környező országokban.
Nem véletlen, hogy az ugyancsak előforduló Chlamydia és Mykoplazma kórokozók mellett, az országos kóroki monitoring rendszer mintáinak nyomán is leggyakrabban ezt, a légutak és a tüdő megbetegedését okozó RS-vírus jelenlétét igazolják a laboratóriumban – tájékoztatta a Weborvost dr. Szolnoki István, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) járványügyi főosztályvezető-helyettese, az influenzafigyelő-szolgálat adatainak legutóbbi összesítését követően.
Hasonló tulajdonságú – adeno- és a parainfluenza-vírusok - utánozhatnak még influenza-szerű tüneteket. Hozzátette: a laborvizsgálattal hazánkban elsőként októberben igazolt influenza A-vírusból csak az elmúlt héten izoláltak egy újabbat, mely - a korábbival egyetemben - az ország központi régiójában okozott megbetegedést.
Egyelőre tehát influenza halmozódásról és járványról sem beszélhetünk, de nem tudni, hogy ez az időszak csak a vihar előtti csöndé, avagy bármikor berobbanhat egy újabb járvány. A nagy hideg nem, de a langyos, lucskos időjárás kedvez a kórokozók szaporodásának.
Bár a hazánkban izolált két influenza A-vírus antigén-szerkezetét nem mutatták ki, a londoni, központi laboratóriumban elvégzett, egyéb helyekről származó vírusok vizsgálata azt igazolta: két év elteltével ismét az úgynevezett Salamon-szigeteki H1N1, H3N2 antigén-szerkezetű vírus jelent meg Földünkön. Ez pedig benne van a WHO ajánlása nyomán hazánkban is forgalmazott influenza-elleni védőoltásokban. Izoláltak már idén a világban egy influenza B-típusú vírust is, amely ugyan nincs benn az oltóanyagban, de annyira elején vagyunk még a kórokozók terjedésének, hogy egyelőre nem lehet megjósolni: melyik típus okozza majd a járványt – hangsúlyozta Szolnoki István.
Elmondta: a tapasztalatok azt mutatják: a korábbi évekhez képest idén máris jóval többen jelentkeztek influenza elleni védőoltásra, s egyes térségekben emelkedett a nem rizikó-csoportba tartozó, gyógyszertári forgalomban vásárolt oltóanyagok mennyisége is.
Az országos tapasztalatokat látszik igazolni, hogy míg a korábbi években a Kaposi Mór Oktató Kórház fertőző osztályán ebben az időszakban már számos szövődményes, elsősorban tüdőgyulladásban szenvedő beteget kezeltek, idén még nem találkoztak ilyen esetekkel.