• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mégis megkaphatják a korszerű kezeléseket

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Nemrég lépett hatályba az új onkológiai finanszírozási rendelet, a tapasztalatok pozitívak.

A betegek örömmel vették tudomásul, hogy a közelmúltban kihirdetett új onkológiai finanszírozási rendelet révén minden olyan vastagbélrákos és végbélrákos beteg megkaphatja az életesélyeit javítani képes célzott onkológiai kezeléseket, akinél azt kezelőorvosa indokoltnak tartja – közölte Szegő László, az emésztőszervi daganatos betegekért dolgozó Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke. Március a vastagbélrák elleni nemzetközi hónap, ebben az időszakban kiemelt cél, hogy minél több szó essen a daganatos betegség megelőzéséről és kezeléséről.

– Néhány hete lépett hatályba az az új onkológiai finanszírozási rendelet, amely a szakorvosok szakmai belátására bízza, hogy a vastagbélrákos és végbélrákos betegeknél mely célzott onkológiai terápiákat alkalmazzák első, második vagy harmadik választható kezelésként. A betegszervezethez érkezett visszajelzések szerint az eddigi tapasztalatok kizárólag pozitívak – szögezi le Szegő László, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke. A megállapításnak az ad jelentőséget, hogy a Gyógyulj Velünk Egyesület volt az egyik civil szervezet, amely decemberben határozottan kiállt annak a társadalmi konzultációra bocsátott rendelettervezetnek a módosításáért, amely a vastagbélrákos betegeknek csak egy kis része számára tette volna elérhetővé első választható terápiaként korszerű célzott onkológiai kezelések alkalmazását, s a többség csak azt követően juthatott volna hozzá e kezelésekhez, miután rosszabbodott az állapota.

– Miután a tiltakozások nyomán decemberben az orvosi fórumok, az egészségpolitikai és finanszírozási döntéshozók között egyeztetések kezdődtek, mi betegek bíztunk a pozitív végkifejletben, hiszen az eredeti tervezetet szinte rögtön visszavonták. A 2013-as kihirdetéskor azután kiderült: a jogszabályt átdolgozták, abból kikerültek a kifogásolt részek, a hatályba lépett rendeletnek a betegségünket érintő részei az elérhető kezelésekre vonatkozóan megnyugtatónak tűnnek – mondja Szegő László. Hozzáteszi: „a történtek a sorstársakban és az érintett családokban is megerősítették a hitet, hogy nem felesleges felszólalni az anomáliák ellen, mert ha van rá fogadókészség, részt tudunk venni a ránk vonatkozó döntések alakításában."

Szegő László reméli, hogy a vastagbélrákos betegek korszerű kezelése hosszabb távon is biztosítva lesz. A Gyógyulj Velünk Egyesület ugyanakkor nemcsak a betegtársakért, hanem az egészséges – magukat annak tudó – emberekért is felelősséget érez, ezért márciusban folyamatosan igyekszik felhívni a figyelmet a vastagbélrák megelőzésének lehetőségeire, hogy kevesebb embernek kelljen azokkal a nehézségekkel szembenéznie, amelyekkel a rákbeteg sorstársak nap mint nap megküzdenek.