• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mélyharapás: okok és megoldások

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A készülék jelentősen megkönnyíti az állkapocs–ízületi panaszokkal jelentkezők izomterápiáját.

A fogászati és fogszabályozási gyakorlatban közismertek a különböző harapásemelő sínek. A Michigan-sínről azért érdemes részletesen is beszélni, mert ez a készülék jelentősen megkönnyíti az állkapocs – ízületi panaszokkal jelentkező páciensek izomterápiáját és a megfelelő fogászati kezelés megtervezését. Előállítása nem túl bonyolult, de speciális ismereteket és nagy precizitást igénylő feladat mind a fogorvosi rendelő, mind a laboratórium számára.

Michigan-féle harapásemelő sínt olyan esetekben készítünk, amikor mélyharapás vagy egyéb, az alsó és felső fogsor érintkezésével kapcsoltatos rendellenesség miatt fellépő kényszerharapás talaján alakul ki.  Mélyharapásnak nevezzük a kóros mértékben csökkent, a funkció szempontjából hátrányos fizikai harapási magasságot.

A mélyharapásnak két típusát különböztetjük meg:
•  Alkati vagy genuin mélyharapásnak tekintjük gyakorlati szempontból a serdülőkorig, a fogazat kialakulása során támadó mélyharapást, amely a dysgnath fogazatok egyik jellemző harapási formája, de orthognathia és rognathia esetében egyaránt előfordulhat. Tehát e mélyharapás – (orthodontiai mélyharapás) mint genuinbetegség és mint eredeti állapot – fogazati rendellenességként fogható fel.
•  Szerzett mélyharapásról vagy süllyedt harapásról akkor beszélünk, ha a fizikai harapási magasság eredetileg normális volt, és csak később, a fogváltás befejezése után csökkent. Ez inkább a felnőttkor betegsége. Létrejöttében szerepel a kóros abráció, egyes oldalsó fogcsoportok elvesztése vagy a meglévő fogak vándorlása, dőlése.

Előfordul a genuin mélyharapás és harapássüllyedés kombinált alakja is, ekkor az alkati mélyharapáshoz a kis- és nagyőrlők kopása is társul.
A genetikai alkat, a rágófelületek kopása, egyes fogak, fogcsoportok hiánya, a meglévő fogak eldőlése a hézagok felé a harapási magasság szükségszerű csökkentését okozza, és hatással van a mandibula helyzetére, valamint az arc harmóniájára, tehát az egész rágóapparátusra és annak valamennyi funkciójára.

Gyógyító tevékenységünk során mindig figyelembe kell venni azt, hogy a rágóapparátus funkcionális egység. Ezért a harapássüllyedés kóros következményeinek együttes előfordulásával kell számolni, klinikai tünetei csupán egyik területen, pl. az állkapocs ízületében jelentkeznek. A harapássüllyedés komplex következményeit, a rágóapparátus bármely területén jelentkező ismétlődő panaszt, klinikai tünetet vagy tünetcsoportot, funkciózavart a harapásemelés javallatának kell tekintenünk.

A harapásemelés javallatai és célja:
Az állkapcsot záró izmok optimális működésének biztosítása. A harapássüllyedés következtében fokozatosan, az interocclusalis térköz kiszélesedésének arányában csökken a rágóizomzat akcióképessége, a rágóeffektus, és a rágóizomzat funkciójában zavar támad.
•  A mandibula retrúziós kényszerhelyzetének megszüntetése. A rágófelületek abráziója és az őrlőfogak elvesztése következtében nemcsak a harapási magasság csökken, hanem az állkapocs is eltorlódik distalis, ritkán mesialis irányba. Ilyenkor az ízületi fejecske helyzetváltoztatása az állkapocsízületben súlyos kóros jelenségeket okozhat.
•  A rágófelület kopása, az intercuspidáció hiánya miatt élharapás jöhet létre, a mandibula protrúziós helyzetben kerülhet, és kialakulhat szekunder progénia is. Ez az állapot reverzíbilis harapásemeléssel gyógyítható.
• A rágófelület rekonstrukciója, új occlusiós felszín kialakítása következtében is szükségessé válhat harapásemelés.
•  Protetikai-mechanikai hátrányok miatt, ha a harapássüllyedés a fogpótlás készítését és behelyezését megnehezíti, vagy ha a lepusztult alacsony fogcsonkon jó elhorgonyzású és megfelelő esztétikai hatású koronát, hidat vagy kapcsot nem lehet elhelyezni.
•  Angulus infectiosus miatt. Az alacsony harapási magasság miatt a szájzugok befordulnak a vestibulumba, és a bőrrel fedett területeken az állandó nedvesség hatása kipálást okoz.
•  Beszédzavar miatt. A pusztult, kicsiny, töredezett, lekopott metszőfogak torzult hangképzést, stigmatizmust okozhatnak.

Dr. Dima Mária Magdolna
mb. osztályvezető főorvos
Heim Pál Gyerekkórház
Fogászati Prevenciós Osztály