• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mi a kapcsolat az epekő és az epehólyag-gyulladás között?

Egészségmagazin 2023.07.03 Forrás: Hepatológiai Központ
Mi a kapcsolat az epekő és az epehólyag-gyulladás között?

Az epehólyag-gyulladás kórházi kezelést igényel, akut panaszok és komplikációk esetén pedig el kell távolítani a gyulladt epehólyagot.

Az esetek jelentős részében az epekő egyáltalán nem okoz panaszt, sokszor csak véletlenül fedezik fel egy hasi ultrahang vizsgálaton. Más esetekben viszont, ha az epekő vagy kövek megrekednek az epehólyag „kijáratánál”, akadályozzák az epe elfolyást, és epepangást, majd ennek következtében epehólyag-gyulladást okozhatnak. Az akut és a krónikus gyulladás tüneteire és a kezelés jelentőségére dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus hívta fel a figyelmet.

Az epekő epepangást okozhat

Az epe tulajdonképpen egy olyan folyadék, amit a máj és az epecsatorna termel, és elsősorban a zsírok emésztéséhez és a vízben nem jól oldódó anyagok kiválasztásához nélkülözhetetlen. Ebből következik, hogy szabadon kell tudni folynia, ami azonban nem minden esetben lehetséges.

Mi minden akadályozhatja az epe elfolyását? Májon belüli és májon kívüli okok. Májon belüli oknak számítanak egyes betegségek, fertőzések, droghasználat, genetikai okok és terhességben is előfordulhat epepangás, ami feltétlenül kezelést igényel a vetélés veszélye miatt. Májon kívül ok lehet például a hasnyálmirigy gyulladás és az olyan fizikai akadályok, ami miatt nem tud elfolyni az epe. Ilyen gát lehet például egy ciszta, egy tumor, és leggyakrabban az epekő, az epekövek.

Az epehólyag-gyulladás oka legtöbbször epekő

Az epehólyag-gyulladás az esetek 95%-ban az epekövesség miatt alakul ki. Ez lehet gyors, akut jelenség és lehet lassabb folyamat, úgynevezett krónikus epehólyag-gyulladás.

Akut esetben nyilván sokkal feltűnőbbek a tünetek: a has jobb oldalának fájdalma, ami esetleg a jobb vállba, hátba sugárzik, hányinger, hányás, étvágytalanság, puffadás és láz. Ezek a panaszok jellemzően hirtelen alakulnak ki, és erősségük miatt szinte minden esetben orvoshoz is fordulnak miattuk a páciensek.

- A krónikus epehólyag-gyulladás nem okoz ennyire határozott tüneteket, ott elsősorban a hasi ultrahang vizsgálaton derül fény az epe elfolyásának akadályozottságára, illetve fizikális vizsgálatnál feltűnhet az epehólyag érzékenysége. A végső diagnózishoz szükség van laborvizsgálatra is és sokkal ritkábban CT-re is – hangsúlyozza dr. Németh Alíz. – Mivel az epehólyag-gyulladás tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a hasnyálmirigy-gyulladás és a vakbélgyulladás tüneteihez, ezeket is ki kell zárnunk. 

A gyulladt epehólyagot sokszor el kell távolítani

Az epehólyag-gyulladás kórházi kezelést igényel, akut panaszok és komplikációk esetén pedig el kell távolítani a gyulladt epehólyagot. Hacsak nincs kizáró ok, ez rendszerint laparoszkópos beavatkozással történik meg. Ha nem léptek még fel komplikációk, a műtét később is elvégezhető, de fájdalomcsillapításra és antibiotikumos kezelésre mindenképp szükség van. Ilyenkor a tervezett műtét időpontjáig és utána is fontos a szigorúan zsír- és fűszerszegény diéta tartása.

A diéta alapját a gyakori, kis étkezések és a zsírbevitel visszaszorítása jelenti, a napi bevitt zsír mennyisége nem lehet több 50 grammnál. Ha pedig valakinek eltávolítják az epehólyagját, feltétlenül szükséges a dietetikai iránymutatás számára, hiszen egy új táplálkozási rendet kell kialakítani. Meg kell határozni, hogyan nézzen ki a műtét utáni néhány hét és a hosszú távú étrend. Az alapvető szabály ebben az esetben is a zsírban szegény, rostban gazdagabb élelmiszerek fogyasztása, de teljesen egyénileg érdemes dönteni a részletekről. A dietetikai tanácsadás azért is hasznos, mert nem csak az általános szabályokkal ismerkedhet meg a páciens, de az egyéni érzékenységet és ízlést is figyelembe véve személyre szabott recepteket is tanulhat, és szükség esetén a fogyást is beindíthatja.