• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért nem beszél velünk senki a menopauzáról?

Egészségmagazin MA 13:06 Forrás: gyerunkanyukam.hu - Weborvos
Miért nem beszél velünk senki a menopauzáról?

A felmérés másik döbbenetes adata szerint a nők közel fele senkivel nem beszélt a menopauzáról, annak testi és lelki tüneteiről.

Több mint 850 nő töltötte ki a Gyerünk, anyukám! friss kérdőívét, amely a perimenopauza és menopauza időszakát járta körül. A kutatásban a 20-as éveiktől egészen a 60+-os korosztályig vettek részt nők, az eredmények pedig nemcsak tanulságosak, de aggasztóak is: a nők nagy része tájékozatlanul, magányosan lép be ebbe az életszakaszba.

Az átlagosan 43 éves válaszadók közül mindössze 4-en számoltak be arról, hogy háziorvosuk beszélt velük a menopauzáról – annak ellenére, hogy éppen a háziorvos lenne az egyik legelső szakértő, aki a tünetek kapcsán felvilágosítást, iránymutatást adhatna. Ehelyett jelenleg az érintettek többsége cikkekből, közösségi médiából és barátoktól próbál tájékozódni.

“Összevissza beszél mindenki. Nekem már az is kérdés, hogyan tudom eldönteni, hogy ez már az vagy valami más betegségem (is) van. A nőgyógyász csak felírta a fogamzásgátlót, hogy a menzeszemet rendbe tegye, de egyebet nem tett. Illetve beparáztatott, hogy a gyógyszer nélkül infarktust, folyamatos vérzést, majd méheltávolítást "fogok kapni".” – írta az egyik válaszadó, és ez jól mutatja a helyzetet: az általános információhiányt és a szükségtelen félelemkeltést, amivel a nőknek szembe kell nézniük.

A felmérés másik döbbenetes adata szerint a nők közel fele senkivel nem beszélt a menopauzáról, annak testi és lelki tüneteiről. Azaz se orvos, se rokon, se barát nincs körülöttük, akire támaszkodhatnának. Ha hozzávesszük, hogy körülbelül 1 000 000 magyar nő érintett a menopauzában, valamint azt, hogy a perimenopauzának és a menopauzának több, mint 100 féle lehetséges tünetét azonosították már, érzékelhető a probléma súlyossága, és az, hogy mindez több, mint néhány hőhullám.

A kutatásból egyértelműen kiderült, hogy bár sokan szenvednek különféle tünetektől, kevesen kapnak valódi, szakértői segítséget, sokszor azt sem tudják, hova kéne fordulni. Információ nincs szorongás viszont van, a válaszadók túlnyomó része negatív érzésekről, bizonytalanságról és félelemről számolt be a menopauzás évek kapcsán. A riadalom a hormonkezelésekkel kapcsolatban is kézzelfogható, miközben a személyre szabott terápia, a megfelelő életmód kialakítása, a mozgás és természetesen a tudás, az információ, komoly, életminőséget javító megoldásokat hozhatnak.

A Gyerünk, anyukám! a kutatásra válaszul elindította 8 hetes menopauzafelkészítő programját, amelyben az ország legismertebb orvosai és szakemberei adnak közérthető válaszokat a legfontosabb kérdésekre. A cél nem az, hogy csodát ígérjenek – hanem hogy tudást, támpontokat és kapaszkodókat adjanak a nőknek ahhoz, hogy megértsék, mi történik a testükkel és a lelkükkel, hogy ne maradjanak egyedül, hogy merjenek kérdezni.

“A Gyerünk, anyukám! körül egy hatalmas női közösség mozog, így egyszerűen felelősségünknek, és kötelességünknek éreztük, hogy a várandósságon és a gyermekágyon túl se engedjük el a kezüket. Sokan  velünk tették meg az elmúlt 10 évet, és érték el a változókor küszöbét. Ha nem adnánk választ a kérdéseikre, olyan lenne, mintha nem beszélnénk arról, milyen a terhesség vagy a vajúdás. Így és ezért született meg a menopauzafelkészítő program ötlete. - meséli Kádár-Papp Nóri, a Gyerünk, anyukám alapítója.

A 8 hetes edukációs programban részt vesz többek között: 

Dr. Halmos Amrita szülész-nőgyógyász, endokrinológus,

Dr. Bajcsi Éva kardiológus,

Dr. Áts Katalin reumatológus,

Erdélyi Alíz dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakértő, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára

Dr. Vida Zsuzsanna szomnológus, neurológus,

Dr. Gaál Zsófia Anna pszichológus, az öregedés kapcsán fellépő kognitív változások kutatója

Kele Tímea klinikai szakpszichológus,

Andorka Júlia művészettörténész, tanár, a Patent Egyesület elnökségi tagja,

Várhegyi Anna mentálhigiénés szakember, szexuálterapeuta

Szunyog Emese és Kakuk Kriszta menopauza-coachok,

Jakus-Kruchió Évi gyógytornász,

Vancsura Vera humánkineziológus,

valamint a Gyerünk, anyukám! csapata.

A Gyerünk, anyukám! ezzel a kezdeményezéssel egyedülálló módon kíséri végig a nőket a várandósságtól a menopauzáig – mozgással, tudással és közösséggel.