• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért nem használ a vérnyomást csökkentő?

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

Az életmód-terápia előírásait is be kell tartani, nem elég a gyógyszeres kezelés.

A magasvérnyomás betegség számos ember életét megkeseríti, ráadásul életveszélyes szövődményekkel i s járhat. Éppen ezért fontos a megfelelő, személyre szabott kezelése, mely magában foglalja a gyógyszeres terápiát, a rendszeres testmozgást, valamint a diétát. Ennek ellenére előfordulhat, hogy lényeges javulás nem következik be az állapotban. Hogy miért, azt dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont specialistája válaszolja meg.

Ezért fontos a megfelelő kezelés
Bár számtalan embert érint a magasvérnyomás, kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt esetekben jelentősen megnő a szív-és érrendszeri szövődmények megjelenése, így könnyen stroke-hoz, illetve szívinfarktushoz vezethet az állapot. Fontos, hogy a beteg személyre szabott kezelésben részesüljön, hiszen a terápiában nem mindegy az illető kora, neme, vérnyomásának pontos értékei, ingadozása, valamint az, hogy van-e egyéb betegsége. Az orvos tehát csakis a pontos anamnézisből javasolhatja a kezelést.

„Az anamnézis pontos felvétele a feltétele annak, hogy helyes diagnózisra jussunk, és a betegnek legjobban megfelelő terápiás tanácsot adhassuk. A kezelés magában foglalja a nem gyógyszeres és a gyógyszeres kezelést. A nem gyógyszeres kezelés fő elemei a rendszeres, laza testmozgás, túlsúly esetén a testsúly csökkentése (zöldség, gyümölcs, hal, sovány hús, sovány tejtermékeken alapuló étrend), a dohányzás mellőzése, a sófogyasztás csökkentése. Ezek az életmódbeli tanácsok a gyógyszeres terápia mellett is hangsúlyozottan fontosak, és betartásuk egyértelműen csökkenti a vérnyomást, önmagában is"- mondja dr. Kapocsi Judit.

Mi van, ha nem jön el a várt eredmény?
Sajnos előfordulhat, hogy a betegnél nem következik be a várt javulás. Nagyon fontos tudni, hogy a magas vérnyomás mögött az esetek 5-10 %-ában valamilyen betegség húzódik meg - ilyenkor másodlagos hipertóniáról beszélünk. Ekkor, amíg az nincs kezelve az alapprobléma, úgy a hipertónia nem javul. A háttérben lévő állapotok felderítése az alapos anamnézis felvétel mellett a részletes kivizsgálás segítségével lehetséges. A leggyakoribb betegségek, melyek magasvérnyomást okozhatnak: a vese (veseér szűkület, elsődleges vesebetegségek, polycystás vese) és a belső elválasztású mirigyek (pajzsmirigy, mellékvese velő, mellékvese kéreg, agyalapi mirigy) betegségei, de ide sorolható az alvási apnoe szindróma is.

A beteg együttműködése is fontos, előfordul, hogy a páciens a gyógyszert nem, vagy nem megfelelő módon szedi, az életmódbeli tanácsokat nem tartja be.

24 órás vérnyomásmérővel a kezelés pontosítható
Amennyiben semmilyen betegséget nem találni a magas vérnyomás mögött, ám a kezelés nem sikeres, úgy érdemes 24 órás vérnyomásmérőt használni, hiszen a folyamatos monitorozásnak köszönhetően pontosabban lehet meghatározni a vérnyomás alakulását, így a kezelés jobb beállítását is. Ennek ismeretében akár az eddigiektől eltérő dózisú gyógyszer/gyógyszer kombinációk alkalmazhatóak.

További okok, ami miatt nem csökken a vérnyomás
• rendszertelen gyógyszerszedés
• vérnyomásemelő gyógyszerek szedése
• rossz mérés/hibás vérnyomásmérő
• helytelen életmód