• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért okoz fejfájást a csoki és a sajt?

Egészségmagazin Forrás: Budai Allergiaközpont

Sokaknál a fejfájás az étkezésekhez köthető, ezért érdemes megfigyelni, hogy mit fogyasztottunk a tünetek megjelenése előtt.

Az étkezés több módon is szerepet játszhat a fejfájás kialakulásában. Sokan nem figyelnek arra, hogy napközben elegendő folyadékhoz jussanak, a dehidratáció pedig okozhat fejfájást. Előidézheti a tüneteket, ha rendszertelenül étkezünk, bizonyos étkezéseket kihagyunk napközben. Ilyenkor a vércukorszint csökkenése az, ami miatt fájni kezd a fejünk. Az sem szerencsés, ha ugyan rendszeresen étkezünk, de nem a megfelelő ételeket fogyasztjuk. Vannak jól ismert, fejfájást kiváltó élelmiszerek: egyes sajtok (különösen az érlelt sajtok), csokoládé, citrusfélék, tartósított húsfélék és diófélék. Ha ezek fogyasztása után rendszeresen fejfájás jelentkezik, akkor érdemes kivizsgáltatni a panaszokat.

Hisztamin intolerancia miatt fáj a fejünk

Ezek az ételek azért okoznak fejfájást, mert fogyasztásuk hatására a szervezetben jelentősen megemelkedik a hisztamin mennyisége – magyarázza dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. „Tehát nem arról van szó, hogy önmagában a csokoládé és sajt a tettes, fejfájást amiatt képes előidézni, mert a szervezetben ezzel egyidejűleg lecsökkent, vagy hiányzik a diamino-oxidáz (DAO) enzim működése. Az elfogyasztott csokoládé és sajt ugyanis megemeli a hisztamin szintet, amit aztán a DAO enzim hiányában a szervezet nem képes lebontani. A magas hisztamin szint pedig fejfájást okoz, emellett hasfájás, hasmenés, hányás is jelentkezhet."

Fájdalmas menstruációt is okozhat

Dr. Balogh Katalin szerint gyakori fejfájás esetén érdemes megfigyelni, hogy a tünetek jelentkezése összefügg-e a menstruációs ciklussal. „A hisztamin intoleranciás betegeim gyakran számolnak be a menstruáció idején erősödő tünetekről, emellett sokaknál jelentkezik dysmenorrhea, fájdalmas menstruáció is, mely szintén a betegség egyik gyakori tünete." A főorvosnő elmondta, hogy ennek hátterében hormonális folyamatok állnak, a magas hisztamin szint hatására nő az ösztrogén mértéke is, ami szerepet játszik a fájdalmas menstruáció létrejöttében.

A hisztamin intolerancia jól kezelhető!

A hisztamin intolerancia kezelésének célja, hogy a szervezetben elkerüljük a hisztamin mértékének drasztikus emelkedését. Ez két módon valósulhat meg: amennyiben a vérvizsgálat igazolta a betegség meglétét, abban az esetben a magas hisztamin tartalmú ételeket kerülni kell. A diéta mellett van még lehetőség gyógyszeres kezelésre is, aminek során a hiányzó enzimet pótoljuk, az étkezések előtt elfogyasztott tabletta formájában.