• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Milyen okok állhatnak az ínyvérzés hátterében?

Egészségmagazin Forrás: Oxygen Medical

A népesség közel ötöde tapasztalja magán az ínyvérzést, de csak kevesen fordulnak orvoshoz,

A megfelelő kezeléssel nem csak a fogvesztés, de az egész szervezetet érintő betegségek is megelőzhetők dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa szerint


Nem csak a vérzésre kell figyelni!


A legtöbben csak arra figyelünk fel, amikor az íny elkezd vérezni, holott egyéb figyelmeztető tünetek is figyelmeztethetnek a bajra. Amennyiben nem konkrét sérülés áll a háttérben, mindenképpen figyeljünk oda, ha az íny bepirosodik, ha érzékennyé válik, ha fáj, ha visszahúzódik, illetve ha szokatlanul kellemetlenné válik a lehelet, esetleg kilazulnak a fogak. Ezekkel a tünetekkel már csak azért is orvoshoz kell fordulni, mert ki kell zárni olyan komoly alapbetegségeket, mint a vérzési rendellenességek vagy a leukémia.


Amíg a gyerekeknél döntően a helytelen fogmosási technika vagy sérülés okozza a vérzést, a felnőtteknél ez az idősödés velejárója is lehet. Emellett bizonyos fertőzések is okozhatják az íny gyulladását, ami érzékenységgel, vérzéssel, felpuhulással járhat és hozzájárulhat a fogak kilazulásához. Éppen ezért fontos a szakorvosi kivizsgálás, hiszen néha nem könnyű megtalálni az okot, és kezelni az ínyvérzést.


Az ínyvérzés 8 leggyakoribb oka


1.Sérülés
Könnyen felsérthetjük a fogínyt, ha helytelenül mosunk fogat, túl erősen fogselymezünk, esetleg túl erősen használjuk a fogpiszkálót.
2. Betegségek
A fogínyfertőzés, a visszahúzódott vagy elgyengült íny önmagában is lehet betegség. Az ellenőrzés során a fogorvos a fogszuvasodás, a fogkövesedés vagy a periodontitis jelei után is kutat, valamint ellenőrzi, hogy az esetleges sebek nem terjesztenek-e olyan fertőzést, ami ínyvérzést okozhat.
3. Szervi betegségek
Máj-, vese- artériás- vagy hajszálér-problémák, cukorbetegség vagy szívproblémák miatt is kialakulhat ínyvérzés.
4. Hormonális változások
A terhesség és más hormonális változások is együtt járhatnak az íny vérzésével.
5. Vérzési rendellenességek
A véralvadási betegségek, az alvadási faktorok hiánya, a leukémia, a hemofília kizárása miatt is fontos az orvosi ellenőrzés.
6. Hiányállapotok
Bizonyos anyagok, például a C-és a K-vitamin hiánya is lehet az ínyvérzés oka.
7. Bizonyos terápiák, gyógyszerek
Egyes szerek – például véralvadásgátlók, fájdalomcsillapítók – tartós szedése vezethet ínyvérzéshez, csakúgy, mint a sugárzás- és kemoterápia.
8. Forró ételek és kemikáliák
Ha megégetjük az ínyünket, az könnyen vérezni kezdhet. Irritációból eredő sérüléshez vezethetnek még az ételekben, italokban, szájvizekben, fogfehérítőkben, gyógyszerekben található kemikáliák, savak is.

Fogvesztést és szívbetegséget is okozhat a fogínygyulladás
- Az ínyvérzés mindenképpen figyelmeztet a fogíny gyulladására, amit azért is kell komolyan venni, mert ez a fogvesztés egyik leggyakoribb oka. Ez egy nagyon gyakori probléma, ami döntően a szájban található, gyulladást okozó baktériumok túlzott elszaporodása miatt alakul ki – hangsúlyozza dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa.


Fontos tisztában lenni azzal, hogy a tartós, visszatérő ínygyulladással nem csak a fogvesztés kockázata nő, de olyan betegségeké is, mint a demencia, a szívbetegségek, az ízületi problémák vagy a merevedési zavarok. A szakember szerint a megoldás alapja a szájhigiénia, amely minimum napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosásból, valamint a fogközök tisztításából áll. A fogorvos pedig akár orvosi megoldásokkal is megfékezheti a már kialakult gyulladást és annak esetleges súlyos következményeit.