A polipot sokszor keverik össze a miómával, ám a kettő messze nem ugyanaz, bár a tünetek hasonlóak.
Meddőséget és köztes, pecsételő vérzést sok betegség okozhat. Az igazán ijesztő helyzet azonban jellemzően akkor alakul ki, amikor szexuális együttlét után jelentkezik a vérzés, hiszen ilyenkor mechanikai sérülésre is gyanakodnak az emberek. Ha a jelenség rendszeres, akkor nagyobb valószínűséggel polipra kell gyanakodnunk, melynek mibenlétéről, a diagnosztizálásról, és a kezelési lehetőségeiről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.
Mi az a polip
Valószínűleg sokan hallottak már orr, esetleg végbélpolipról. A polypusok szerencsére jóindulatú elváltozások, amik csak ritkán tartalmaznak rákos sejteket. Ez nem jelenti azt, hogy ne okoznának gondot.
A leggyakrabban 40 éves kor felett jelentkezik, de ez természetesen nem törvényszerű. A kialakulásának okai között a leggyakrabban a hormonális változások, eltérések szerepelnek, de sokszor válthatja ki gyulladásos folyamat is. Sokszor keverik össze a miómával, ám a kettő messze nem ugyanaz. Tény, hogy mindkét elváltozás jóindulatú, és a tüneteik is sok ponton megegyeznek, de míg a mióma a méhizomból és a rostos szövetből fejlődik ki, addig a polip hám eredetű, vagyis a nyálkahártya megvastagodása, kitüremkedése.
Tünetei
Ahogy azt említettük, a polip tünetei sok pontban megegyeznek a miómáéval. A rendszertelen vérzés, vagy az esetleg kialakuló meddőség mindkét esetben fennáll.
A polip megléte azonban egy kicsit módosít a tüneteken. A rendszertelen vérzés mellett jelentkezhet elhúzódó, bő darabos vérzés, kezeletlen esetekben pedig akár meddőség okai is lehetnek. Ha felmerül a gyanúja, hogy valami nem stimmel, érdemes felkeresni nőgyógyászunkkal, főleg, ha még a rákszűrésünk is aktuális – mondja dr. Lőrincz Ildikó.
Diagnózis
A tünetek megléte esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ultrahang segítségével vizsgálható a nyálkahártya vastagsága illetve láthatóak az esetleges gyanús képletek. Ha felmerül a gyanú méhűri és szövettani vizsgálat javasolható. Régebben ezt altatásban, a köznapi szóhasználatban "kaparással", szaknyelven abrazio segítségével végeztük.
Ma ez már történhet hiszteroszkóp segítségével is, melyet szintén altatásban szoktunk végezni. Ez a beavatkozás is nagyon sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben, így már nemcsak a diagnosztikában segít, hanem már operatív megoldásokra is lehetőséget ad az eszköz. Nem beszélve a lézer orvosi alkalmazásáról, mely szintén bevethető a képlet eltávolításában. A beavatkozás során egy vékony csőszerű eszközt vezetnek a méhbe, amelyben egy lencserendszer és száloptika mellet gyakran munkacsatorna is van. Így pontosabb képet kapunk a polypus méretéről és elhelyezkedéséről, sőt az operatív technika segítségével precízebb, tökéletesebb eltávolításra is mód lehet. Ennek az esetleges kiújulásban tulajdonítunk jelentőséget.
Kezelés
A kezelés tehát minden esetben műtéti, hiszen a szövettani diagnózisnak minden esetben ki kell zárnia a rosszindulatú daganat lehetőségét. Sajnos erre csak a panaszok, illetve csak az ultrahangos kép alapján nincs mód.