A lábszár elülső részén megjelenő, bőrpírral járó duzzanatot az érintett területen lévő kiserek gyulladása okozza.
Az alsó végtagok sípcsont felőli oldalán megjelenő, fájdalmas csomók jelzik az erythemanodosum nevű betegséget. A gyakran szemtünetekkel is járó kisér-gyulladás okairól és kezeléséről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa ad felvilágosítást.
Fertőzés, vagy autoimmun betegség?
Vírusfertőzések, vagy daganatok következtében is létrejöhet, de az immunrendszer téves működése miatt, autoimmun betegség formájában is jelentkezhet az erythemanodosum, mely gyakran más betegségekhez társul. Előfordulhat, hogy még az egyéb panaszok előtt, a lábszáron megjelenő bőrtünetek jelzik például a fekélyes vastagbélgyulladást – colitis ulcerosa - de rheumatoidarthritisz, tbc és szarkoidózis kísérő tüneteként is jelentkezhet.
A betegség kialakulását okozhatják bizonyos gyógyszerek – például fogamzásgátló tabletta szedése- macskakarmolási betegség, mononukleózis is, de egészséges terhességben is jelentkezhet.
Jellegzetes tünetek
A lábszár elülső részén megjelenő, bőrpírral járó duzzanatot, tapintható csomókat az érintett területen lévő kiserek gyulladása okozza. A diagnózishoz sok esetben már a szemrevételezés is elég, ám ha szükséges, akkor a kórkép szövettani vizsgálattal is azonosítható.
A lábon megjelenő bőrtünetek után vizsgálni kell azt is, hogy az érgyulladás nem jelentkezik-e más szerveken is. Az erythemanodosum ugyanis a szisztémás vasculitis, vagyis az egész szervezetet érintő érgyulladás kezdeti jele is lehet. Ez esetben a szervezetben zajló gyulladást a bőrtünetekhez társuló egyéb panaszok, például láz, általános gyengeség, fokozott verejtékezés, szemgyulladás is jelezheti.
Az erythemanodosum kezelése
Ha a betegség önállóan jelentkezik, akkor általában 3-6 hét alatt magától is gyógyul, esetleg a gyulladást lehet szteroid tartalmú gyógyszerekkel csökkenteni, amivel a lefolyása gyorsítható. Ha azonban az erythemanodosum csupán más betegségek tüneteként jelentkezik, akkor azokat mindenképpen kezelni kell, mert a betegség kiújulását és az alapbetegségek szövődményeit is csak így lehet megelőzni.