• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mit lehet tenni a pajzsmirigyzavar okozta túlsúllyal?

Egészségmagazin Forrás: Endokrinközpont

Érdemes kipróbálni a gluténmentes diétát is, mivel a pajzsmirigy alulműködés és a gluténérzékenység gyakran együtt jár.

A pajzsmirigy alulműködés egyik vezető tünete a túlsúly, mely sok egyéb más problémát is generálhat. Sok beteg szinte végeláthatatlan harcot folytat a plusz kilók ellen, ezért megkérdeztük dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját, vajon miként lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől akkor, ha valakinek a pajzsmirigye túl kevés hormont termel.

A pajzsmirigy alulműködés és a túlsúly
A pajzsmirigy alulműködés egy olyan állapot, mely igen komoly hatással van a szervezet anyagcseréjére. Amennyiben túl kevés T3 és T4 hormon termelődik, úgy az anyagcsere lelassul, vele együtt az emésztés, pulzus, és a vérnyomás is csökken. Székrekedés alakulhat ki, valamint a plusz kilók is gyorsabban felrakódnak, sőt, nehezebb is tőlük megszabadulni! Éppen ezért, amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes ellenőriztetni pajzsmirigy funkcióit, illetve, ha már diagnosztizált beteg, célszerű az alábbi tanácsokat megfogadni!

A gyógyszer dózisának megfelelő beállítása
Az első és legfontosabb lépés a hiányzó hormonok pótlása, mely gyógyszeres úton történik. Egy jól beállított terápia egyrészt normalizálja a pajzsmirigy hormonok értékeit, másrészt (az anyagcsere fokozása révén) a túlsúlytól is segít megszabadítani. Ehhez azonban fontos, hogy megfelelő legyen a dozírozás, így folyamatos kontroll szükséges, melynek során ellenőrzik az értékeket. Ez akkor is fontos, ha az illető már jó ideje tud a betegségéről, ám ha a túlsúlya nem csökken, úgy lehet, hogy növelni szükséges a gyógyszer adagját.

Gluténmentes diéta
Kutatások szerint a pajzsmirigy alulműködés és a gluténérzékenység gyakran együtt jár, és mindkettő okozhat túlsúlyt is (gyermekeknél a gluténérzékenység jellemzően súlycsökkenéssel jár). Éppen ezért, ha nem tud megszabadulni a gyógyszeres kezelés ellenére sem a plusz kilóktól, érdemes vizsgálatot végezni glutén érzékenység irányában!

Egyéb hormonzavar is okozhatja a túlsúlyt
A hormonzavarok gyakran egyszerre vannak jelen, így könnyen lehet, hogy bár valaki gyógyszeres kezeléssel eredményesen kezeli a pajzsmirigyzavart, mégsem olvadnak le a kilók. Ennek oka sokszor az, hogy a pajzsmirigy probléma mellett más hormonális zavar is fennáll, mely(ek) szintén okozhat(nak) túlsúlyt. Ilyen például az inzulinrezisztencia, illetve a Cushing kór is. Tehát ha valaki fogyni szeretne, mégsem sikerül, érdemes az egész hormonrendszerét megvizsgáltatnia!