Kevesebb aggodalmat ajánlanak a belázasodott gyerekek szüleinek az amerikai orvosok.
A kisgyerekes szülők körében gyakori a láztól való rettegés - állapítja meg az Amerikai Gyerekgyógyászati Akadémia (AAP) hétfőn közzétett jelentésében, melyben az orvosok arra intik a szülőket, hogy nem szükséges mindig kezelni a megemelkedett testhőmérsékletet. A gyerekek lázát a leggyakrabban vírusok okozzák, és gyógyszerezés nélkül is elmúlik anélkül, hogy bármilyen károsodást okozna - mondta Henry Farrar, a jelentés társszerzője.
A három hónaposnál nagyobb gyerekekre összpontosító jelentés szerzői szerint nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a gyerekeknél a kezelés nélkül hagyott láz görcsöt vagy agykárosodást okoz, ahogy arra sem, hogy a láz mérséklése a betegséget csökkentené. A 38 Celsius-fok alatti testhőmérséklet gyerekeknél nem számít láznak, az ennél magasabb láz csillapítását a vény nélkül kapható acetaminofen vagy ibuprofen hatóanyaggal javasolják a jelentés szerzői.
A lázcsillapítás legfontosabb oka az legyen, hogy a gyerek közérzete javuljon - ajánlják. A szülők hajlanak arra, hogy túlkezeljék a lázat, még akár fel is ébresztik az alvó gyereket, hogy lázcsillapítót adjanak be neki. A szerzők nem határoznak meg egy adott testhőmérsékletet, amikor már mindenképpen szükséges megkezdeni a lázcsillapító alkalmazását, kiemelik viszont a gyerek viselkedésének és annak változásának megfigyelését mint szükséges teendőt.
Hangsúlyozzák, hogy a láz önmagában nem betegség, hanem mechanizmus, amely segít a fertőzés elleni küzdelemben. A láz csökkentheti a vírusok és baktériumok szaporodását, és segítheti a védekezéshez fontos immunsejtek termelődését a szervezetben.
A tanulmány a Pediatrics című szakfolyóirat online kiadásában jelent meg hétfőn.