A rengeteg pirula nemcsak a pénztárcánkat, hanem a szervezetünket is megterheli!
A magyarok sok gyógyszert fogyasztanak – 2013-ban a teljes hazai gyógyszerkiadás 643 milliárd forintot tett ki. Minél idősebb valaki, annál több tablettát fogyaszt, hiszen az évek előrehaladtával egyre több krónikus betegség jelenik meg: magas vérnyomás, koleszterinproblémák, egyéb szív- és érrendszeri betegségek, mozgásszervi és ízületi problémák. A rengeteg pirula nemcsak a pénztárcánkat, hanem a szervezetünket is megterheli!
Dr. Füri Judit, reumatológus szakorvos egy májusban zajlott kutatás adatait ismertetve elmondta: „Egy 65 éves, átlagos férfi vagy nő jelenleg naponta 8-10 készítményt vesz be különböző egészségügyi problémái kezelésére. Ezt a mennyiséget csökkenteni kellene, a lehetséges káros kölcsönhatások kiküszöbölése végett, illetve a szervezet tehermentesítése céljából. Vannak olyan egészségügyi panaszok, amelyek sok embert érintenek, ráadásul feleslegesen sok fájdalomcsillapítót szedünk rá. Tipikusan ilyen például a mozgásszervi fájdalomcsillapítás."
A mozgásszervi problémákról kevesen tudják, hogy milyen elterjedt hazánkban: a felnőtt magyar lakosság kétharmada érintett, ez az arány az 50 év felettiek körében még magasabb, 80%-os. Ennek hátterében többnyire az évekig cipelt túlsúly és a mozgásszegény életmód áll, ami például jelentősen károsítja az ízületeket.
Ráadásul minden ötödik magyar hetente többször szed fájdalomcsillapító gyógyszert mozgásszervi fájdalmakra. A hát-, derék, láb és ízületi fájdalmakra a megkérdezettek közel fele (45%) inkább tablettát használ, és ez a szám még magasabb az idősek körében (48%), holott más, előnyösebb megoldások is léteznek a szakemberek szerint. Bíztató, hogy a megkérdezettek 53%-a már próbált valamilyen külsőleg alkalmazandó készítményt is!
„Sajnos sokan még mindig csak a szájon át bevehető fájdalomcsillapítókban hisznek, pedig léteznek helyileg használatos, több órán át ható krémek, gélek, tapaszok, amelyekkel kiváltható az állandó tablettaszedés. Ez különösen ajánlott az egyébként is sok gyógyszert szedő idősebbeknek, mivel így nem terhelnék tovább a szervezetüket!" - tette hozzá Dr. Füri Judit.
A szakemberek szerint a tablettafogyasztást azért részesítjük előnyben, mert nem vagyunk tisztában a helyi fájdalomcsillapítási lehetőségekkel. Az emberek két harmada (67%) még mindig úgy véli, hogy a klasszikus gyógyszerek hatékonyabban csillapítják a mozgásszervi fájdalmakat is, mint a helyileg használt egyéb formátumú készítmények. Az idősek körében még magasabb azok száma (72%), akik így gondolkodnak. Ehhez társul, hogy nem bízunk a különböző kenhető krémek, gélek hosszabb távú hatásában, hiszen a megkérdezettek 72%-a szerint ezek a szerek csak pár óráig hatnak. Dr. Füri Judit hozzátette: érdemes körülnézni a patikában, hiszen már léteznek olyan külsőleg alkalmazható készítmények, amelyek hatása akár 12 órán keresztül garantált. Ezek alkalmazásával valóban elkerülhető, hogy állandóan a fájdalomcsillapító pirulákat szedjük."