• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Muszáj meghízni télen?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Nem muszáj, vágják rá a szakmailag hozzáértők. Talán nem volna az… mondjuk mi, jóval bizonytalanabbul.

Azzal aligha lehet vitatkozni, hogy manapság már nem kell zsírtartalékokat képeznünk ahhoz, hogy átvészeljük a hideg, táplálékban szegényebb téli hónapokat, a vadászat-halászat-gyűjtögetés ideje legtöbbünknek lejárt. Mégis, tény, hogy az évszakok változásakor testünk és lelkünk alkalmazkodását ősi beidegződések diktálják.

Teljesen érthető, ha a cudar időben senki nem gyalogol annyit, amennyit tavasszal-nyáron szívesen és önként megtesz, a kiskertben hajlongók is áttelepülnek a fotelbe, kevésbé vagyunk tevékenyek, mégis jóval fáradtabbnak érezzük magunkat. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének „továbbképzésén" tippeket kaptunk arra, hogyan kerülhető el a téli súlyfölösleg.

Megváltozik az anyagcserénk ritmusa és gyorsasága, más, nehezebb, azaz energiában gazdagabb ételeket kívánunk, és többet is eszünk, sőt többet is nassolunk – mondja Schmidt Judit dieteteikus, azonnal hozzátéve, ez nem volna baj, ha lemozognánk ezt a pluszt. Nyáron a sokféle, és jóval olcsóbb zöldséggel-gyümölccsel könnyebb olyan konyhát vinni, amelyik közelebb áll az egészséges táplálkozás kívánalmaihoz, télen mindehhez már tudatosság is kell, mert egyébként jólesnek a tartalmasabb levesek, a rakott-töltött húsok, a sütemények.

Ugyancsak jellemző, hogy amikor egyszer-egyszer a téli sportoknak hódolunk, a mozgás mennyiség felül-, az étkezések mennyiségét pedig alulbecsüljük. A rendszertelen táplálkozásból adódó vércukor ingadozásra is kiadós evéssel válaszolunk, pedig ilyenkor is hasznosabb volna a többször-keveset elvét szem előtt tartani.

S ha már a téli piac kínálatából leginkább burgonyát, sütőtököt, káposztaféléket, almát és céklát tudunk csak választani, akkor vagy nyersen, salátának is készítsünk ezekből, vagy kíméletes technológiával dolgozzuk fel ezeket, azaz kerüljük az olajban sütött, vagy rántással készülő változatokat.


A dieteteikus szerint külön figyelmet érdemelne a folyadékpótlás, amit – mivel nem vagyunk szomjasak – telente sokkal inkább elhanyagolunk. Főképpen a gyerekeknél és az időseknél kell erre figyelnünk: bár nem izzadunk úgy, mint a hőségriadók idején, de a szervezet normális működéséhez akkor is pótolnunk kell azt a naponta legalább két liternyi elhasznált, kilélegzett vizet. Erre is gondolnunk kell, amikor fejfájást, koncentráció-csökkenést, hirtelen támadt fáradtságérzést tapasztalunk, vagy úgy találjuk, hamarabb válik szárazzá a bőrünk - hangzik a jótanács.

Mivel korán sötétedik, s ezért szervezetünk már délután koraesti jelzéseket ad, sokan újabb és újabb adag koffeinnel próbálják éberen tartani magukat. Ez önmagában nem baj, hiszen a megfelelő mennyiségű (naponta maximum 300 mg, = 3 espresso) koffein anyagcsere-fokozó, antioxidáns és májvédő hatással is bír, mégis, érdemes váltogatni a lassabban, ám jóval hosszabb ideig ható koffeintartalmú teákkal, elsősorban valódi zöld, maté és oolong fajtájúakkal. E teafajták ajánlhatók azoknak is, akiknek a kávé nem: a terheseknek, a hipertóniásoknak vagy mindazoknak, akiknek nem tanácsos ajzószerrel nagyobb munkára késztetni a szívüket – mondja Schmidt Judit.

Tigrisbukfenc helyett tevékeny élet
Az emberi anyagcsere ritmusa nem csak évszakonként, napszakonként is változik, éjjel lelassul, ezért az első feladat, hogy beindítsuk, felpörgessük, amihez felkelés után fél órán belül - nem tornázni, hanem reggelizni kell, lehetőleg fehérjében gazdag ételeket, mert azokat nagyobb munkával bontja a szervezet – tanácsolja meglepő módon Katus Attila többszörös világbajnok sportoló, életmód tanácsadó. Hangsúlyozza, sokakat megriaszt, amikor mozgásra sarkallják őket, pedig nem sportra, hanem valóban testmozgásra kell gondolni, amihez a hétköznapi tevékenységek is hozzátartoznak.

Ha rendszeres, akkor kétnaponta fél óra testmozgás is segít megakadályozni a téli elhízást, s ennek hatására javul a testösszetétel, és növekszik bizonyos hormonok mennyisége is, amelyek szintén kedvező irányba befolyásolják az anyagcserét, és nem csak fizikai értelemben érezzük majd erősebbnek magunkat, de lelkileg is. Ehhez persze az kell, hogy mindenki megtalálja azt a mozgásformát, amit neki megfelelő, lehetőleg szakértő segítségével fokozatosan elsajátítva a tudnivalókat, azután pedig csak úgy, a maga örömére alkalmazva azokat.