Egy daganat nemcsak a kialakulás helyén okozhat panaszokat, hanem az egész szervezet anyagcsere-folyamatait megbolygatja.
A szupportív terápiába minden beletartozik, ami a betegség vagy a mellékhatások által kiváltott tüneteket hivatott megelőzni vagy orvosolni: a hányinger csökkentésén, az alultápláltság kezelésén túl a fájdalomcsillapításon át, a vérszegénység, a bőrgyógyászati, a szív- és érrendszeri szövődmények megelőzésén vagy ellátásán keresztül a tüdődaganatos betegek oxigénterápiájáig és a pszichológiai támogatásig. Ezek nem közvetlenül daganatellenes kezelések, viszont ezek nélkül a daganatellenes terápiák hatékonysága csökken, vagy lehetetlenné válik a kezelés, s romlik a betegek életminősége - írta a rákgyógyítás.hu a tüdőrákokkal foglalkozó tematikus számában.
– Ha egy beteg legyengül, fel kell függeszteni a kezeléseket, kiszolgáltatottabbá válik a fertőzésekkel szemben, egyre rosszabbul érzi magát: a bajok összeadódnak és romlanak a kilátásai – figyelmeztet prof. dr. Szilasi Mária, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója.
– Mindenekelőtt: enni kell a javulásért! A daganatos betegnek is minden tápanyagra szüksége van, s minden szélsőséges diétát kerülni kell. Nincs tiltólista, a beteg bármit ehet, amit megkíván, s adott állapotában meg tud enni. A megterhelő, túl zsíros, fűszeres ételeket, valamint a cukrok, szénhidrátok bevitelét csökkenteni kell, de tartalmas kosztra, benne fehérjére és zsírokra is szükség van – folytatja. Hangsúlyozza: tévhit, hogy a daganatot ki lehetne éheztetni! A tumorsejteknek sokkal gyorsabb az anyagcseréjük a normál sejteknél, a koplalással a beteg fog éhen halni, nem a daganat.
Amint Szilasi Mária magyarázza, a daganattal összefüggő kóros fogyás, a cachexia hátterében sok tényező áll: az étvágytalanság, a hányinger, az ételundor, a szaglás és ízérzékelés megváltozása, a szorongás miatt is kevesebbet eszik a beteg, emellett a tumor által termelt anyagok és a gyógyszerek mellékhatásai miatt olyan biokémiai folyamatok is lejátszódnak, amelyek szintén felgyorsíthatják a fogyást. Nem elég tehát az evést „erőltetni", szakorvosi segítségre van szükség: a hányinger csökkentésére, a szájban-torokban lévő fekélyek fájdalomcsillapítására, az étvágy fokozására is hatékony gyógyszerek léteznek, az orvos felírhat receptre speciális, összetételében kifejezetten a rákbetegek számára kifejlesztett gyógyászati tápszereket is.
Fájdalomcsillapítás, trombózis, vérszegénység, immunrendszer ás a társbetegségek - A teljes cikk