• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem a trafiktörvény, hanem az ár dönt

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A dohányosok 59 százalékára nem lesz hatással a megváltozott dohányárusítás.

A válaszadó dohányosok közel 38%-ára egyáltalán nem, egyötödükre (21%) inkább nem lesz hatással a törvény. Nemek tekintetében nincs különbség, míg életkor alapján főként a fiatalabbak érzik úgy, megváltoznak a jövőben dohányzási szokásaik - derült ki a Szinapszis Kft. friss minikutatásából.

A cigarettázók 13%-a gondolja úgy, hogy a törvény hatására ritkábban vásárol majd cigarettát, így kevesebb cigit fog szívni. Mintegy 5%-uk ugyancsak kevesebbszer jár várhatóan a kijelölt értékesítési helyeken, de akkor egyszerre nagyobb mennyiséget szerez be, vagyis az összességében elszívott cigaretta mennyiségére ez nem lesz hatással. Megint mások a töltős/sodrós cigire térnek át a korlátozások eredményeként.

A Szinapszis Kft. 2013 májusában végzett felmérése alapján a dohányosok egy hónapban átlagosan 17.800 forintot költenek cigarettára, 60%-uk legalább 10 ezer forintot áldoz káros szenvedélyére. Az aktuálisan becsült összeg közel 2.000 forinttal magasabb, mint a 2011-ben mért eredmény – és ezt maguk a válaszadók is visszajelzik. A megkérdezettek körülbelül harmada némileg (35%), több mint negyedük jelentősen (28%) többet költ cigarettára, mint egy-két évvel korábban, és szinte kivétel nélkül mindegyiküknél a dohányáruk drágulása okozta a terhek növekedését. 16% esetében nem változott a kiadás, míg közel 20% költ kevesebbet. (A kiadást mérséklők 50%-a az elszívott mennyiség csökkentésével érte ezt el, míg egyharmaduk a dobozos cigiről a töltős vagy sodrós cigire váltott.)

Érdekesség, hogy a dohányosok közel 50%-ának érezhetően megterhelő összeget jelent a havonta kifizetett összeg, nem meglepő módon főként az alacsonyabb jövedelműek számára - derült ki az adatokból.

A kutatásról
A kutatás online kérdőíves módszerrel 2013 májusában zajlott, összesen 677 dohányos részvételével. A válaszadók 46%-a férfi, 54%-a nő volt, életkor alapján 43%-uk legfeljebb 35 éves, 30%-uk 36-55 év közötti lakos, míg 23%-uk ennél idősebb. A minta összetétele régió, településtípus alapján vegyes, míg végzettség alapján döntően legalább középfokú végzettséggel rendelkeznek, jövedelmük átlagos.