• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem beszélnek a csontritkulásról

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A kutatások szerint sok lánygyermek attól fél a legjobban, hogy édesanyja nem lesz képes ellátni önmagát.

Mégis a legtöbben elmulasztanak beszélni a csontritkulásról, erről a csontokat gyengítő betegségről, amely az idősebb nők körében a rokkantság és az önellátó képesség elvesztésének legfőbb oka. A Kortalan Pillanatok felmérés, amelyben 5 országból több mint 1400 lánygyermek vett részt, azt mutatta ki, hogy a lányoknak mindössze 7%-a beszél a csontritkulásról az édesanyjával, és a legtöbbjük inkább azért aggódik, hogy édesanyjuk valamilyen más betegségben fog szenvedni, például szívbetegségben, mellrákban vagy Alzheimer-kórban.

„A csontritkulás világszerte több mint 200 millió embert érint, és háromból egy 50 év feletti nő szenved törést ennek eredményeként" – nyilatkozta Judy Stenmark, a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány (International Osteoporosis Foundation), nemzetközi közhasznú, civil szervezet vezető tisztviselője és a Kortalan Nők kampány egyik partnere. „A felmérés eredményei alátámasztják egyik fő célunkat, nevezetesen, hogy bármilyen életkorban legyen is, minden nőt tájékoztassunk a csontritkulásról, és ösztönözzünk a széleskörű párbeszédet e kórállapot megelőzésének és kezelésének lehetőségeiről."

A felmérés eredményei - amelyeket a Csontritkulás Világnapja alkalmából most hoztak nyilvánosságra - azt jelzik, hogy a lánygyermekek általában alábecsülik a csontritkulás komolyságát, és nem tekintik sürgősen kezelendő egészségügyi problémának, annak ellenére, hogy milyen pusztító következményei lehetnek a nők életére.

A felmérés azt igazolta, hogy a lányok 90%-a számára az egészség az a téma, amelyet a leggyakrabban megbeszélnek édesanyjukkal. A lányok elmondása szerint a legjobban attól félnek, hogy édesanyjuk kora előrehaladtával nem lesz képes ellátni magát (43%), csökken az életminősége (40%) és nem tud majd aktív életet élni (40%)2.

Ugyanakkor csak nagyon kevés anya és lánya beszél a csontritkulásról (7%), annak ellenére, hogy a csonttörések és azok potenciálisan életveszélyes következményei a rokkantság és az önellátó képesség elvesztésének fő okai a csontritkulásos betegeknél. Még akkor is, ha tisztában voltak a csontritkulás lehetséges hatásával, a lányoknak kevesebb, mint a fele (42%) mondta csak, hogy gondoskodna arról, hogy az édesanyjuk azonnal konzultáljon kezelőorvosával erről.

A csontritkulással kapcsolatos nyílt párbeszéd ösztönzése a célja a 2008-ban a Csontritkulás Világnapján elindult Kortalan Nők kampánynak, melynek támogatója a James Bond filmek népszerű sztárja, Ursula Andress. A kampány rácáfol a csontritkulásban szenvedő nőkkel kapcsolatban elterjedt elképzelésről, mely szerint “gyengék és törékenyek", és arra ösztönzi a nőket, hogy tudjanak meg többet a csontritkulásról és a kezelés szükségességéről, és így előre készítsék fel magukat arra, hogy aktív és független életet élhessenek.

“A csontritkulást más néven “néma járványnak" is nevezzük, mivel nincsenek látható tünetei, de úgy tűnik, mintha ez a “némaság" a csontritkulással kapcsolatos párbeszédek hiányára is utalna" – mondta el Shelley Ross, a felmérést ugyancsak támogató Medical Women’s International Association főtitkára. “A lánygyermekeknek kulcsszerepük lehet abban, hogy édesanyjuknál diagnosztizálják és kezeljék a betegséget, különösen mivel a tavalyi kutatás szerint 10 nő közül hét elfelejti bevenni a gyógyszerét. Ahhoz azonban, hogy a csontritkulás kezelése maximális védelmet nyújtson a törésekkel szemben, teljes mértékben be kell tartani a kezelésben előírtakat."

Szerencsére az idei Kortalan Pillanatok felmérés szerint van lehetőség a konstruktív párbeszédre. A megkérdezettek majdnem egyharmada (28%) megkérné édesanyját, hogy egészségügyi kivizsgálása során a csontritkulást is ellenőriztesse, ha tisztában lenne a betegség valódi hatásával, és azzal, hogyan befolyásolhatja az édesanyja életminőségét és önellátó képességét.

Az anyák és lányaik közötti, csontritkulással kapcsolatos további kommunikáció elősegítése érdekében idén a Kortalan Nők kampány keretében egy új, Kortalan Pillanatok elnevezésű internetes kezdeményezés indult. Ez arra bátorítja az anyákat és lányaikat, hogy őrizzék meg az együtt töltött különleges pillanatokat és osszák meg őket a többi Kortalan Nővel ezen a honlapon. Bárki feltölthet fotókat, videókat vagy leírásokat az édesanyjával, lányával töltött legértékesebb pillanatokról a www.fortimelesswomen.com honlapon.