• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem voltam beteg, mégis rekedt a hangom – Miért?

Egészségmagazin 2021.12.13 Forrás: fulorrgegekozpont.hu
Nem voltam beteg, mégis rekedt a hangom – Miért?

Mit jelezhet, ha korábbi megbetegedés nélkül is sokszor bereked a hangunk?

A légúti betegségekkel járó rekedtséget már jól ismerjük, ez rendszerint egy-két hét alatt elmúlik. Mit jelezhet, ha korábbi megbetegedés nélkül is sokszor bereked a hangunk? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta a lehetséges kiváltó okokat.

Helytelen beszédtechnika

Ha délutánra, estére a hangunk erőtlenné válik, berekedünk, sokat köszörüljük a torkunkat, akkor nagyon valószínű, hogy rosszul használjuk a hangunkat. A nem megfelelő beszédtechnika miatt túlerőltetjük a hangunkat, emiatt jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek. Aki ettől rendszeresen szenved, javasolt a mielőbbi foniátriai vizsgálat, különösen, ha olyan munkakörben dolgozik, ahol a hang kímélése nem megoldható. A tartós túlerőltetése ugyanis komolyabb problémákhoz is vezethet.

Elváltozások a hangszalagokon

Kezelés nélkül a hang túlerőltetése hangszalag csomók és hangszalag polip kialakulásához is vezethet. Mindkét esetben rendszerint a rekedtség az első tünet. Ha nem fordulunk időben orvoshoz, sajnos hosszabb kényszerpihenőre is felkészülhetünk, mert a kialakult elváltozások kezeléséhez műtétre is szükség lehet.

Komoly probléma a háttérben

Az elhúzódó rekedtség kivizsgálásával azért sem szabad sokáig várni, mert súlyos problémákra is felhívhatja a figyelmet, akár daganatos elváltozást is jelezhet. A halogatás különösen a dohányosok körében jellemző, mivel az egyre rekedtesebb hangot és gyakoribbá váló köhögést hajlamosak a dohányzás velejárójának tekinteni. Valójában pedig a dohányosok körében háromszor magasabb a kockázata, hogy valamilyen elváltozás alakul ki a hangszalagokon, ezért probléma esetén számukra különösen fontos az orvosi vizsgálat.

Egyéb betegségeket is jelezhet

Ha a vizsgálat során foniátriai eredetű eltérést nem lát az orvos, további vizsgálatokat javasolhat. Az elhúzódó rekedtség oka lehet allergia, ennek jelei jól láthatók – a hátsó garatfali csorgás például irritálhatja a hangszálakat. A torok és a hangszalagok irritációját okozhatja reflux is, ez is jól látható lehet a fül-orr-gégészeti vizsgálat során. Rekedtséget, hangproblémát okozhat többek között sokízületi gyulladás és pajzsmirigybetegség és egyéb hormonális és neurológia eltérés is. A rekedtség megszűnéséhez ilyen esetben a kiváltó okot kell kezelni, illetve pajzsmirigy műtét után az időnként kialakult hangeltérések, problémák kezelésében foniáter tud segíteni.