Az alagút szindróma igen gyakran a perifériás idegek nyomódása miatti zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség eredője.
A mobiltelefon-könyök egy olyan probléma, amely – nevéből fakadóan – a mobiltelefon túl gyakori használata miatt alakulhat ki. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a szakorvosok által alagút-szindrómának nevezett jelenség okairól, tüneteiről, kezeléséről beszélt.
Ha az idegek nyomódnak
Az alagút szindróma igen gyakran a perifériás idegek nyomódása miatti zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség eredője. Ezen idegek lefutása mentén számos ín, izom, ér és csontos képlet helyezkedik el, amelyek helyenként egy tulajdonképpeni alagutat képeznek az ideg körül. Ha ezekben az alagutakban valami miatt fokozódik a nyomás, az idegek nyilvánvalóan nyomás alá kerülnek. Ez az ok lehet terhesség, cukorbetegség, elhízás, és akár a mobiltelefon használata miatt fellépő túlzott igénybevétel. Ha hosszútávon fennmarad ez a nem természetes állapot, az idegek károsodhatnak is.
A mobiltelefon-könyök elsősorban az égő, bizsergő érzéssel hívja fel magára a figyelmet, amely nem csak a könyökben, de az alkarban is jelentkezik. Az ok elsősorban az, hogy az alkart sokáig felfelé hajlítva tartjuk, ahogyan a telefont a fülünkhöz szorítjuk. Ez természetesen valóban sok időt jelent, ez a fajta alagút szindróma elsősorban azokat érinti, akik például a munkájukból kifolyólag sokat telefonálnak headset nélkül vagy éppen könyökölve, bár azokat is érintheti, akik az alkarjukat a fejük alá hajlítva alszanak.
A folyamat tulajdonképpen egy ördögi kör: az idegek vérellátása csökken, ami duzzanatot eredményez, ez pedig az alagút további szűküléséhez vezet. A jelenség ritkábban előforduló oka lehet, hogy az ideg csúszkál a könyök hátsó részén lévő horony felületén. Ez az ismétlődő mozdulat idővel aztán fájdalmas gyulladást és a duzzanatot eredményez.
Mi a megoldás?
Amennyiben valóban a mobiltelefon használat okozza a panaszokat, elsősorban érdemes az ehhez kapcsolódó szokásainkon változtatni. Meg kell próbálkozni a headset használatával, vagy ennek hiányában érdemes váltogatni a telefont tartó kezet. A monitor előtti munkánál is érdemes figyelni arra, hogy ne könyököljünk túl sokat. Sofőrök lehetőleg ne támasszák a könyöküket az ablakkeretnek, illetve aki alvás közben hajlítja a feje alá a kezét és ettől fáj a könyöke, tekerjen egy törölközőt éjszakára a karja köré, így eleve nem fog menni a hajlítás.
- Természetesen van olyan állapot, amelynél szükséges az orvosi segítség is – hangsúlyozza a fájdalomspecialista. - Hatékonyan alkalmazhatunk nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket, kenőcsöket, amelyeknek jó kiegészítője lehet az öngyógyító folyamatokat beindító lökéshullám terápia. A speciális lágyrészekhez kifejlesztett biokompatibilis hialuronsavinjekcióval is érdemes próbálkozni, hiszen ez csökkenti az alkar feszítő izmainak eredésénél a gyulladást, segíti a gyulladt szövetek regenerációját.
Gyors, hatékony segítség komoly fájdalmak esetén a helyi célzott, gyulladáscsökkentő injekció, amelyet nagy körültekintéssel alkalmazunk. Súlyos esetekben műtét is szükséges lehet. A legfontosabb azonban, hogy idejében kérjünk segítséget, így előbb megszabadulhatunk a fájdalomtól és megelőzhetjük az állapot további romlását!