• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nemzetközi program a kórházi kézmosásra

Egészségmagazin Forrás: ÁNTSZ

A fertőzések megelőzésének legegyszerűbb eszköze a kórházban is a kézmosás.

Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések világszerte több százmillió pácienst érintenek évente. Az ilyen típusú fertőzések túlnyomó többsége a szennyezett kéz közvetítésével terjed egyik betegről a másikra, ezért a helyes és megfelelő gyakorisággal végzett kézfertőtlenítés az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésének elsődleges, bizonyítottan hatásos, egyszerű és költséghatékony módja.

Az egészségügyi ellátással összefüggésben Európában és ezzel együtt hazánkban is az antibiotikum rezisztencia jelenti a legnagyobb betegbiztonsági kockázatot: világszerte egyre gyakrabban fordulnak elő a különböző gyógyszereknek ellenálló baktériumok. Az ilyen kórokozók kialakulásában a helytelen, illetve túlzott antibiotikum alkalmazás játszik szerepet. Egy esetleges fertőzés megelőzésében, illetve a terjedés megfékezésében a helyes kézhigiénés gyakorlatnak van kiemelt szerepe.

Magyarország európai viszonylatban is érzékeny járványügyi megfigyelő rendszert működtet, ami hozzájárul ahhoz, hogy az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekről értesüljünk, ellene tenni tudjunk. Az adatokból kiderül, hogy 2012. január 1. és december 31. között több mint 2.800 beteget ápoltak kórházban olyan fertőzés miatt, amit multirezisztens kórokozó okozott. A multirezisztens kórokozókkal összefüggésbe hozható fertőzések hasonló – vagy akár súlyosabb – problémát jelentenek az Európai Unió többi tagállamában is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009-ben kampányt indított „Ments életeket: Moss kezet!" címmel, azóta minden évben május 5-én szervezik meg a Kézhigiénés Világnapot. Az idei világnap kiemelten foglalkozik a helyes kézhigiénés gyakorlat szerepével az antibiotikummal szemben ellenálló baktériumok terjedésének megakadályozásában.

A programhoz hazánk is csatlakozott. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal folyamatosan közzéteszi, terjeszti és oktatja a WHO által rendelkezésre bocsájtott szakmai anyagokat. A Kézhigiénés Világnap alkalmából évente tudományos ülést is tartanak Magyarországon.

Bár a program elsősorban az egészségügyi ellátásban dolgozókat célozza, fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a fertőzések megelőzéséért a lakosság is sokat tehet. Így például ha kórházba megy valaki beteglátogatóba, minden esetben mosson alaposan kezet. A helyes kézhigiénés gyakorlat alkalmazásával pedig maguk a betegek is hozzájárulhatnak az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések visszaszorításához.