• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Női hormonok okozzák az ínygyulladást?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A hölgyek jobban teszik, ha készenlétben tartják a fogkeféiket és a fogselymeiket.

A legújabb kutatások szerint ugyanis komoly összefüggés mutatkozik a nők egészségi állapota és az ínygyulladás közt. A témáról dr. Strémen Zsófia, az Oxygen Medical esztétikai fogorvosa beszélt.

A női hormonháztartása állandóan változik

A Case Western Reserve University szervezte azt az átfogó kutatást, amely a fogíny és a nők általános egészségi állapota közti összefüggéseket vizsgálta. Közismert, hogy a nők hormonháztartása a korral folyamatosan átalakul, a pubertástól kezdve a menstruációs időszakig, a terhességen át a menopauzáig. Az Oral Health and Preventive Dentistry című lapban publikált tanulmány szerint a nők élete során állandóan változó női hormonok megváltoztatják a szájban uralkodó állapotokat is. Könnyebbé teszik a vérzést, szabadabb utat biztosítanak a baktériumoknak, és súlyosbítanak bizonyos problémákat, mint a csonttömeg vesztés, a koraszülés és vetélés.

A kutatásban 61 tudományos cikk közel 100 vizsgálatának eredményeit vetették össze azzal a céllal, hogy megállapítsák, van-e összefüggés az ínybetegség és olyan speciális női problémák közt, mint a koraszülés, az osteoporosis, vagy a hormonpótló terápiák mellékhatásai közt. Az eredmény határozott igen volt. Ebből következően nagyon fontos felhívni a nők figyelmét arra, hogy még gondosabban tartsák fenn a szájhigiéniájukat, és rendszeresen ellenőriztessék azt fogorvossal is.

Akár félévente is ajánlott a fogorvosi kontroll

- Bár a nők alaposabban foglalkoznak a fogaik, az ínyük egészségével és korábban is fordulnak orvoshoz, mint a férfiak, az ő esetükben érdemes a szokásosnál még sűrűbben beiktatni az ellenőrzést. Az évenkénti fogorvosi vizitet különösen akkor érdemes sűrűsíteni, ha fogínyproblémákat tapasztalnak, illetve, ha hormonális változás alatt állnak, például serdülnek, babát várnak vagy a menopauza korszakát élik. Különösen a terhesség alatt tapasztalhatnak sokan fog- és ínyproblémákat, amelyeket mindenképpen kezelni kell az állapotromlás elkerülése miatt. Korábban elterjedt tévhit volt, hogy a várandósság alatt ajánlatosabb elkerülni a fogászati beavatkozásokat, ma már közismert, hogy semmiképp sem szabad halogatni a szükséges kezeléseket. A komolyabb beavatkozásokat természetesen érdemesebb a szülés utánra időzíteni, de az idejében megkezdett kezelés megakadályozhatja a súlyosbodást, illetve megszüntetheti az esetleges gyulladást, fájdalmat – hangsúlyozta dr. Strémen Zsófia.

Fogínygyulladás a fogvesztés hátterében

A már kialakult fogínygyulladásra figyelmeztethet a fogínyvérzés, amellyel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen ez a fogvesztés egyik leggyakoribb oka. Ez a probléma, amely a népesség közel ötödét érinti, a szájban keletkező baktériumok túlzott elszaporodása miatt alakul ki. Ezek a baktériumok alapvetően gyulladásokat okoznak, így többek közt az ínyét is.

Kevesen veszik tudomásul, hogy a tartós, visszatérő ínygyulladással nem csak a fogvesztést kockáztatják, de más következményekkel is számolhatnak, mint például a memória romlása. Holott míg az ínybetegségek következményei visszafordíthatatlanok, megfelelő fogápolással megelőzhető a további romlás. A szakember szerint a megoldás alapköve a szájhigiénia, amely minimálisan a napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosásból, valamint a fogközök tisztításából áll – ez utóbbi kitűnően elvégezhető például fogselyemmel. A fogorvos pedig akár orvosi megoldásokkal is megfékezheti a már kialakult gyulladást.