Különböznek-e a pszichiátriai betegségek a két nemben?
A biológiai tényezőket elsősorban a genetika szabja meg, amelynek eredménye a nőkre jellemző ciklusos hormonális változás, ez jellegzetesen érzékenyebb, pszichés betegségek (elsősorban depresszió és szorongás) szempontjából veszélyeztetettebb életszakaszokat eredményez. Erre jó példa a menstruációt megelőző egy hetes, ún. prémenstruális időszak, a terhesség és az azt követő életszakasz vagy a változókor, a klimaktérium.
A nőknél ezekben az életszakaszokban gyakrabban jelenik meg depresszió, amelynek felismerése és kezelése fontos, nem szabad a tüneteket „természetesnek" vagy épp „női hisztériának" tekinteni. A betegség felismerését segíti, ha a háziorvosnak vagy a nőgyógyásznak is elmondjuk a „lelki" tüneteket is, nem kizárólag a testi tünetekre helyezve a hangsúlyt. A pszichiáter ma sokféle gyógyszerrel és pszichoterápiával is segíthet.
A férfiak pszichiátria betegségeinél gondot okozhat, hogy a nőkhöz viszonyítva a férfiak nehezebben fordulnak orvoshoz, kevésbé hajlandók lelki természetű tünetekről beszélni, nehezebben kérnek segítséget, így pl. a depressziót náluk nehezebb felismerni, és sokszor csak egészen súlyos állapotban kerülnek orvoshoz. A férfiakra jellemző az is, hogy a depresszió vagy szorongás érzése agresszív megnyilvánulásokat, indulatosságot, türelmetlenséget, sokszor érthetetlen viselkedésváltozástokoz. Gyakran egyre nagyobb mennyiségű alkohollal, munkába vagy más tevékenységbe meneküléssel próbálják enyhíteni a tüneteket. A következményes alkoholfüggőség és a nagyobb fokú öngyilkossági veszély (gyakrabban választanak drasztikus módszereket, pl. önakasztás, magasból leugrás) miatt a férfiak lelki zavarainak felismerése ugyanolyan fontos, mint a nőké. Ebben a hozzátartozók, barátok, munkatársak nagyon sokat segíthetnek!
A sikeres kezelés érdekében nőknek, férfiaknak nagyon fontos a környezet támogatása, a betegség jobb megértése, a kezelés fontosságának elfogadása és az orvossal való őszinte együttműködés.