A nemigyógyászat (venerológia, STD-ellátás) határterület a nőgyógyászat és urológia, illetve a bőrgyógyászat között.
Chlamydia fertőzés |
A nemi szervek betegségeivel a betegek sokszor vonakodnak orvoshoz fordulni. Szégyellik bajukat, pedig az nemcsak a fajfenntartásra, hanem a szexuális életen keresztül a lelki harmóniára is kihat.
Első alkalommal jelentkező, visszatérő vagy állandó tünetek
Első alkalommal jelentkező tünetek
Általában akkor a leggyorsabb a gyógyulás, ha valakinél életében először jelentkeznek a tünetek (folyás, húgycső váladék, csípős vizelet, közösülési fájdalom stb.).
Ilyen „baleset" a legtöbb embernél előfordul, gondoljunk pl. a felfázásokra vagy az uszodában megkapható folyásokra.
Visszatérő vagy állandó tünetek
Ilyenkor van különösen szükség nemigyógyászra!
Főleg a nők hajlamosak arra, hogy tüneteik különböző gyakorisággal ismétlődjenek, vagy akár állandó jelleggel fennálljanak.
A férfiak általában nem hordozzák tartósan a kórokozókat a külső nemi szervükön, de a belsőkön pl. prosztata gyulladásnál igen. Ilyenkor minduntalan újrafertőzik partnerüket. Az is előfordul, hogy a nő a hordozó, a férfi pedig ártatlanul szenvedi meg a makkon kialakult pöttyöket, gyulladást.
Ne feledjük: nemcsak az egyénnel, hanem partnerével is kell foglalkozni. Erre egyszerre szintén csak a bőr-nemigyógyász képes.
Gombás megbetegedések
A közvélemény sokat foglalkozik a Candidával.
E sarjadzó gomba normálisan is előfordul szervezetünkben. Bizonyos körülmények között elszaporodik, ilyenkor okozhat bajt. Melyekkel találkozik a nemigyógyász: nőknél darabos fehér folyással, a hüvely és szeméremajkak viszketésével, férfiaknál piros pöttyökkel a makkon, viszketés kíséretében.
A túlszaporodás okát kell megszűntetni: cukorbetegség, „speciális" gombafaj összeszedése, fogamzásgátló, uszoda, strand, vérszegénység. Terheseknél szinte normális jelenség. Gyógyítása sokszor nehéz feladat.
Baktérium fertőzések, Chlamydia
A leggyakoribb, híg vagy nyálkás folyást, gennyes vagy nyákos húgycső váladékozást okozó kórokozók. Vizsgálatuk, kórismézésük és kezelésük a legbonyolultabb nemigyógyászati feladatok közé tartozik. A háttér tisztázása, a hüvely normális egyensúlyának helyreállítása nélkülözhetetlen.
A Chlamydia főképp a húgycsőben és a méhnyakban él. Okozhat súlyos panaszokat, de gyakoribb a lappangó fertőzés. Ez azért veszélyesebb, mert tünetek nélkül vezet komoly szövődményekhez: meddőség, méhen kívüli terhesség.
Vírusok: szemölcs, herpesz
A nemi szervi herpesz az ajakherpesszel rokon betegség. A lakosság egyötöde érintett, a vírus nyugvó formában van jelen a szervezetben. Gyógyítani nem lehet, azonban gyakori panaszok esetén fenntartó aciklovir kezeléssel a beteg panaszai jelentősen csökkenthetők, hosszú tünetmentesség érhető el.
A nemi szervi szemölcsök szexuális úton terjedő vírusfertőzések. A tünetek a szinte felismerhetetlen stabil vörös foltoktól az óriás daganatokig terjednek. Belső szervi tüneteket nem okoznak, de rákkeltő hatásuk ismert. Nehéz megszabadulni tőlük. Vakcina forgalomba jött ellenük: 9-15 éves fiúk és 9-26 éves lányok/asszonyok olthatók.
Mikroszkópos vizsgálat, laboratóriumi háttér
A nemigyógyász nélkülözhetetlen eszközei a mikroszkóp és a laboratórium.
Ezek nélkül a pusztán panaszokon és tüneteken alapuló kezelés csak hókuszpókusz: felírni az első eszembe jutó krémet vagy hüvelykúpot, aztán meglátjuk, javul-e a beteg.
Olyan sokféle kórokozó okozhat nemi szervi panaszokat, hogy a felelősségteljes nemigyógyász minimum a mikroszkópos vizsgálatot, elsőként jelentkező betegnél a teljes laboratóriumi vizsgálati sort elvégzi.
Terápia
Fontos a hazai és nemzetközi terápiás ajánlások, szakmai protokollok ismerete. A folyamatos továbbképzés elengedhetetlen a tudomány fejlődése miatt. Képben kell lenni az összes rendelkezésre álló gyógyszerről és eljárásról.
Van olyan állapot, amely egy darab gyógyszer bevételével meggyógyítható, de van olyan is, amikor akár egy évig folyamatos gyógyszerszedésre van szükség.
Gondozás
Mint fent írtam, vannak olyan állapotok, melyek nem gyógyulnak meg egy gyógyszer felírására. Általában igaz, hogy minél hosszabban állnak fenn a tünetek, annál hosszabb lesz a gyógyulás.
A gondozás jelentése: az első alkalommal széleskörűen kivizsgált, terápiával ellátott beteg rendszeresen visszajár az állapot rendszeres ellenőrzésére, a terápia felülvizsgálatára.