• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nyáron fokozódnak a visszeres panaszok

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Ez az egyik leggyakoribb népbetegség, ami ma Magyarországon nagyon sok esetben kezeletlen marad.

Becslések szerint a lakosság 30-35 százalékának vannak vénás betegségre utaló panaszai, így lábfájdalom, nehézláb-érzés, lábfeszülés, lábikragörcs - akár látható elváltozások nélkül. Ugyanakkor a látható tüneteket - visszértágulat, bokaödéma, bőrtünet- mutató betegek száma ennél is nagyobb méreteket ölt - hívta fel a figyelmet a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság közleménye annak kapcsán, hogy a nyári melegben kitáguló visszerekben lelassuló vérkeringés a kínzó visszeres panaszok fokozódásához vezet.

A “Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja 2010-2020" rendezvénysorozatban 2013-15-ben megkérdezett közel 47 000 érdeklődő közül a hölgyek 30%-ánál találtak magas vénás rizikót. Ugyanakkor egy korábbi hazai visszérbetegségre vonatkozó felmérés szerint csak minden ötödik érintett fordul vénás betegség miatt orvoshoz. Elsősorban ez a magyarázata annak, hogy a krónikus vénás betegség (KVB), mint leggyakoribb népbetegség ma Magyarországon nagyon sok esetben kezeletlen marad.

A fájdalmas visszeres panaszok időről - időre felerősödhetnek, különösen, ha valakinek korábban is voltak már hasonló tünetei. A lábak fájdalmas, feszítő érzése, elnehezülése, a lábdagadás „szerencsére" már korai szakaszban jelzik a problémát, így időben fel tudjuk keresni orvosunkat, ahol a kivizsgálást követően, a kezelésre megtalálják a legjobb megoldást.

A tartós ülő- vagy állómunka, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozási szokások, a túlsúly, a hormonális változások, a családban előfordult vénás megbetegedések mind-mind kockázati tényezői lehetnek a betegség kialakulásának.

A krónikus vénás betegség megelőzését a rizikófaktorok kiiktatásával kell kezdeni. Sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért életmódváltással, kiegyensúlyozott étrenddel és kellő napi folyadékbevitellel, a túlsúly csökkentésével, lábtorna gyakorlatokkal, a lábszár izomzatát jól átmozgató mozgásformákkal.

Fontos az is, hogy a betegek már az első tünetek jelentkezésekor forduljanak orvoshoz. Minél korábban felismerésre kerül a lábpanaszok kiváltó oka, és minél több beteg kap hatékony kezelést a korai szakaszban vénaerősítő gyógyszerek segítségével, annál inkább képesek lehetünk a tünetek csökkentésén túl a betegség előrehaladását és a súlyos szövődmények kialakulását is késleltetni, vagy akár megakadályozni.

Erre a betegségre is érvényes, hogy egy nem kellő körültekintéssel, szakember javaslata nélkül megkezdett terápia esetén nemcsak a várt vénaerősítő hatás marad el, hanem nem várt mellékhatások is felléphetnek - hívta fel a figyelmet Prof. Pécsvárady Zsolt, a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság elnöke.