Sok állat előre képes érzékelni a Föld mágneses terét, tehát miért nem lenne ez igaz az emberekre is?
Ez a kérdést Oleg Sumilov, az Orosz Tudományos Akadémia Kola Tudományos Központjában működő Északi Ipari Ökológiai Problémáinak Intézetének kutatója tette fel. A New Scientist tudományos lapban megjelent beszámoló szerint a Kola-félszigeten működő tudományos intézet szakembere megvizsgálta a Föld elektromágneses mezejének, 1948-1997 közötti időszakra vonatkozó adatait, amiből kiderült, hogy évente három „csúcs" jelentkezik: az egyik március-május között, a másik júliusban és az utolsó októberben.
Sumilov egyben arra a meglepő következtetésre jutott, hogy az észak-oroszországi Kirovszk városban előforduló öngyilkossági csúcsidőszakok teljesen megegyeznek a földmágnesesség csúcsainak jelentkezésével. A tudós ugyanakkor elismeri: egy ilyen összefüggés nem feltétlenül jelenti azt, hogy a két jelenség között közvetlen ok-okozati összefüggés lenne. Rámutatott viszont arra, hogy több tanulmány az emberek egészségi állapota és a geomagnetizmus közötti kapcsolatra utal.
Michael Rycroft, az Európai Földtudományi Társaság volt elnöke azt írta, hogy a földmágnesesség a lakosság 10-15 százalékánál okoz egészségügyi problémákat. "Mások is (a Sumilovéhoz) hasonló jelenségeket találtak független adatokat vizsgálva" – mondja Rycroft, hozzátéve, hogy „ez azt sugallja, hogy a két faktor között valamilyen kapcsolat lehet".
A pszichiáterek is korrelációt találtak a geomágneses tevékenység és az öngyilkossági ráta között. Ugyancsak kapcsolatot találtak a geomágneses viharok - a nagy napkitörések okozta erős mágnesességi aktivitás – és a klinikai depresszió előfordulása között. Egy 1994-es tanulmány megállapítása szerint a depresszióval kórházba utalt emberek száma 36,2 százalékkal növekedett egy mágneses viharokat követő második hétben,
Hogy mi lenne az összefüggés okozója – ha egyáltalán van ilyen – az egyelőre ismeretlen – húzza alá a New Scientist cikke. „A földmágnesesség és az öngyilkosságok közötti megdöbbentő összefüggés indokolja, hogy e témában további kutatásokat végezzenek a mechanizmust illetően" – mondja Rycroft.
„A legvalószínűbb magyarázata a földmágnesességi tevékenység és a depresszió között, illetve az öngyilkosságok közötti összefüggésnek az lehet, hogy a geomágneses viharok megzavarják az emberi bioritmust (circadian) és a melotonin-termelés kölcsönhatását" – állítja Kelly Posner, az amerikai Columbia Egyetem pszichiátere. A bioritmust szabályzó tobozmirigy, illetve annak melatonin kiválasztása érzékeny a mágneses erőterekre.