A krónikus betegségekre való hajlam következménye lehet a komplex rendellenesség.
Kardiovaszkuláris betegségekkel küzdő szülők lányainak nagyobb az esélyük a policisztás ovárium szindrómára (PCOS) - állítja egy ausztrál kutatás. Dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa az összefüggéseket és a tüneteket vette számba.
A PCOS-től szenvedő nők szülei veszélyeztetettebbek
A PCOS nevű komplex hormonális- és anyagcsere-rendellenesség a fogamzóképes korú nők 10 százalékát érinti. Ennél fogva ez a leggyakoribb hormonális ok, amely meddőséghez vezethet. A University of Adelaide kutatói a PCOS-t vizsgálva jutottak arra a következtetésre, hogy az ebben a betegségben szenvedő nők szüleinek nagyobb esélyük van a szív- és érrendszeri betegségekre.
Az anyák esetében ez azt jelenti, hogy a kardiovaszkuláris betegségek kockázata nő, kétszer nagyobb az esélyük a magas vérnyomásra, mint egészséges nők mamáinak. Az apáknál kétszer nagyobb kockázata van a szívbetegségeknek, és több, mint négyszer nagyobb valószínűséggel kell átélniük stroke-ot, mint más apáknak. A kutatásban közel 700 nő családtörténetét vetették össze, akik 1973 és 1975 közt születtek egy Adelaide-i kórházban. A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a krónikus betegségekre való hajlam következménye lehet a PCOS kialakulása. Ez már csak azért is rámutat a további kutatások szükségességére, hiszen csak Ausztráliában közel fél millió nő szenved a PCOS-től, amely a meddőségen kívül más súlyos egészségügyi komplikációkkal is járhat.
Gyanús tünetek
A PCOS tünetei legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Van, akinél csupán néhány kellemetlenség utal a bajra, mások szinte az összes tünettől szenvednek. De melyek ezek?
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Apró ciszták a petefészekben
- Pattanásos bőr
- Szőrnövekedés az arcon és a testen
- Hajhullás, kopaszodás
- Emelkedett inzulinszint, inzulinrezisztencia, cukorbetegség
- Meddőség
- Elhízás, amely nem csak következmény, de egyben a PCOS kiváltó oka is lehet.
Van segítség
A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg.
Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során változhat a terápia is – hangsúlyozza dr. Hubina Erika. - A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulinszint elérését, ami az androgén tünetek javulását a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.