Például a szénanátha esetében az orr, a szem vagy a garat viszketését gyakran kíséri a hallójárat viszketése is.
Banális kiváltó okai is lehetnek, de komolyabb problémákra is figyelmeztethet. A gyakori fülviszketést előidéző okokat dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.
Túlzásba vitt fültisztítás
A bőrszárazság a fül bőrét is érintheti, ezért aki egyébként is szenved ettől a problémától, a fülviszketés is megnehezítheti a mindennapjait. A helyzet fokozódik, ha túlzásba visszük a fültisztítást. A fül bőre ugyanis a túl gyakori tisztítástól is kiszáradhat, egy bizonyos mennyiségű fülzsírra tehát szükség van ahhoz, hogy ezt megelőzzük.
Meglévő bőrbetegségek
Az olyan krónikus bőrbetegségek, mint az ekcéma és a pikkelysömör a fül területén is panaszokat is okozhatnak. A fokozott bőrszárazság és bőrviszketés megfelelő kezelés nélkül további problémákhoz vezethet. A fül gyakori piszkálásával ugyanis könnyen felsérthetjük az érzékeny bőrt, így pedig a kórokozók könnyen bejuthatnak és fertőzéseket is okozhatnak. Ilyen esetben fontos a fül bőrének megfelelő ápolása, ebben kérjük bőrgyógyász segítségét.
Fülbetegséget is jelezhet
A hallójárat-gyulladás főként a nyári szezonban gyakori, az uszodában, vízben felázott bőr miatt alakulhat ki fertőzés. Ilyenkor a tünetek elsősorban a fülcimpán, külsőfül területén jelentkeznek, de a viszketés lehet egyéb fülbetegségek tünete is.
Túl sok fülzsír
A nem megfelelően végzett fültisztítás során előfordulhat, hogy a fülzsírt csak egyre beljebb toljuk, ez pedig könnyen fülzsírdugó kialakulásához vezethet. Alkati kérdés is lehet, egyesek hajlamosabbak a fülzsírdugó kialakulására, emellett nyáron, a fokozott verejtékezés miatt, illetve idősebb korban is gyakrabban fordul elő. A fülviszketés mellett a fülzsírdugó átmeneti halláscsökkenést is okozhat. Eltávolításával ne kísérletezzünk otthon, kérjük fül-orr-gégész segítségét!
Allergiás reakció
A fülviszketés lehet allergia, bőrirritáció tünete is. Hallókészülék, fülhallgató vagy füldugó használata kapcsán előfordulhat, hogy a műanyag bevonat irritálja az érzékenyebb bőrű személyek fülét, illetve akár allergiás reakció is jelentkezhet. Az allergia egy másik megjelenési formája a szénanátha. Ilyen esetben orr, szem vagy a garat viszketését gyakran kíséri a hallójárat viszketése is.
Ha pedig a bőrtünetek a fülcimpán jelentkeznek, ahol a fülbevalóval érintkezik a bőr, a háttérben rendszerint fémallergia áll. A leggyakoribb kiváltó ok az ékszerek készítésénél felhasznált fémek közül a nikkel. A fülviszketés mellett égő érzés, bőrpír is jelentkezhet. Allergiavizsgálattal meg lehet határozni, hogy pontosan melyik fém okozza a tüneteket és azt a továbbiakban kerülni kell.