Az otthoni kezelés gyakran csak tovább ront a problémás bőr állapotán.
Kamaszkorban a legjellemzőbb, de sokan felnőttként is küzdenek a fokozott faggyúműködés miatt csillogó, olajos hatású bőr okozta kellemetlen tünetekkel. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa szerint mégis kevesen kérnek szakértő segítséget, az otthoni kezelés pedig gyakran csak tovább ront a problémás bőr állapotán.
- A leggyakoribb hiba, amit az olajos szeborreás panaszokkal küzdő vendégeim elkövetnek, hogy a zsírosodás elkerülésére túlzásba viszik a faggyúműködést csökkentő, a bőrt szárító készítmények használatát. Ma már igen széles a zsíros bőr ápolására kifejlesztett termékek skálája, de mégsem mindegy, hogy a sok közül melyik készítményt választjuk – figyelmeztet Peterman Krisztina. A szeborrea kifejezés faggyúáradatot, faggyútúltengést jelent. A faggyúmirigyek túlzott működése miatt a smink napközben átfénylik, a bőr csillogó, olajos hatású, ami az érintettek komfortérzetét, önbizalmát jelentősen csökkentheti. A túlzásba vitt szárítás másik hátulütője, hogy a bőr védekezésképp még több faggyút termel, hogy az egyensúlyt helyreállítsa, tehát épp ellenkező hatást érünk el.
Bőrdiagnosztika
Az olajos szeborreás bőrön egy időben több probléma is jelentkezik. A faggyúmirigy túltengés miatt könnyebben felborulhat a normál bőrflóra és hamarabb kialakulnak gennyes pattanások. Nemcsak a faggyú mennyisége növekszik meg, hanem megváltozik a faggyú kémiai összetétele is: a szeborreások faggyújában több a telítetlen zsírsav, koleszterin-észter és kolin, mint a normál bőrök esetében. Az arcbőr kellemetlen szagú, amit az avas faggyú okoz. Olajos szeborrea esetén néha előfordul, hogy a faggyú egészen olajszerű folyékony, ezeket lágy comedónak nevezzük. Szeborrea a homlok, orr, áll, mellcsont tájékán, a háton és a hajas fejbőrön is megjelenhet.
Kialakulásának okai
A szeborreás bőrtípus megjelenésében fontos szerepet játszik a genetika, így gyakran előfordul, hogy szülő-gyermek azonos problémával, közösen érkeznek hozzám kezelésre – meséli a Dermatica kozmetikusa. Belső tényezők is szerepet játszhatnak kialakulásában: fokozott faggyútermelést anyagcserezavar, az androgén hormonok túltermelődése, vagy a vegetatív idegrendszer zavarai is okozhatnak, ilyen esetekben belgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálás szükséges. A külső kiváltó tényezők közt említendő a levegő, a mozgás és a napfény hiánya, az aknogén táplálékok - csoki, mogyoró, dió, zsíros magvak - fokozott bevitele, a nem megfelelő személyi higiéne és a kozmetikumok helytelen használata.
Kozmetikai és házi kezelések
Az olajos szeborrea kezelésében a legfontosabb a rendszeres időközönként elvégzett kíméletes, de alapos tisztítás. A szőrtüszőben pangó faggyú kitűnő táptalaja a baktériumoknak, benne a kórokozók gyorsan elszaporodnak, eltávolítása azért is szükséges, mert idővel acne fejlődhet ki belőle.
A tisztítás mellett lényeges az elhalt hámsejtek eltávolítása, ezáltal a bőrlégzés javítása, a gyulladásos folyamatok csökkentése és a zsírsavak E-vitaminnal történő visszapótlása. Több természetes összetevő is eredményesen alkalmazható a tisztításban, táplálásban is: ilyen például az uborka, csipkebogyó, B-vitamin, iszap, agyagpakolások, vagy az ichtiol. A 3-4 hetente ismételt kozmetikai kezelés mellett természetesen nagyon fontos az otthoni bőrápolás is, a bőrtípushoz leginkább megfelelő, hidratáló, de nem túlzsírozó kozmetikumokkal.