Vannak betegek, akiknek az életét csak tüdő-transzplantáció mentheti meg.
Túlélési esélyeiket megnövelheti az a szerkezet, amit egy amerikai sebész dolgozott ki, a beültethető szerv megérkezéséig tartó várakozás időszakára.
Sok tüdő-transzplantációra váró beteg szervezete felmondja a szolgálatot, mielőtt a beteg szerv pótlásához a sebészek rendelkezésére állna a beültethető tüdő. Ilyen vészhelyzetekre dolgozta ki Robert Bartlett sebész specialista az Egyesült Államokban, a michigani egyetemen a pót-tüdőt.
A szódásüveg nagyságú, a páciens mellkasán kívül hordozható BioLung (natur tüdő) nevű szerkezettel akár otthon is kivárható, amíg a donor-tüdő megérkezik a kórházba. Az új szerkezet fő előnye, hogy közvetlenül a szívet és a tüdőt ellátó főerekhez csatlakoztatják, így a vér folyamatos pumpálását a feltehetően jó állapotban lévő szív végezheti. A BioLunggal nem feltétlenül kell feküdni, óvatosan mozoghat is a beteg.
Az eddig ilyen esetekben használt külső tüdő-rásegítőkben a vér keringetését mechanikus szivattyúkkal oldották meg, ám a szivattyú folyamatos működtetése közben igen gyakran megsérültek a vérsejtek, ami a vér olvadását, rögösödését okozhatta, az pedig trombózishoz vezetett.
A BioLung-ban a szív ereje a vért egy olyan szűrőn is áttereli, amelyben a működése közben elillanó széndioxid a külső levegőből pótlódik. A szerkezet klinikai alkalmazását - az egyetem internetes honlapjának tanúsága szerint - már ebben az évben szeretnék megkezdeni az Egyesült Államokban.