Egy háziorvosi praxis több mint 800 ezer forinttal nagyobb támogatást kap az egészségbiztosítótól.
Nyáron levélben tárta fel a hazai alapellátásban dolgozó fogorvosok alulfinanszírozottságának okait Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének Hermann Péter. A Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Területi Szervezetének elnöke a Világgazdaságnak azt mondta: ahhoz, hogy ne kerüljön veszélybe a hazai betegellátás, legalább havi 700-800 ezer forinttal kellene megemelni az alapellátásban dolgozó fogorvosok NEAK-támogatását.
Legalább havi 700-800 ezer forinttal kellene megemelni az alapellátásban dolgozó fogorvosok állami támogatását – mondta Hermann Péter, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Területi Szervezetének elnöke a Világgazdaságnak.
Kapott választ Kásler Miklósnak írt júliusi levelére?
Érkezett egy ilyenkor szokásos levél, ahol a mindenkori kormányzat leírja, hogy menynyi mindent tett a fogászatért, de a felvetett problémák megoldására nem kaptunk választ. Egyébként én a levélben a tényeket írtam le. Többek között azt, hogy a kétezres évektől kezdve a fogászat mindig lemaradt az alapellátás többi résztvevőjéhez, a háziorvosokhoz és a házi gyerekorvosokhoz képest, de most már nagyon nagy a szakadék.
Pontosan mekkora?
Évről évre nyílik az olló a két alapellátásban dolgozó ágazat között. Ma egy alapellátó fogorvosi praxis havonta 900 ezer forint körüli összeget kap a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK), szemben a háziorvosok 1,6-1,7 milliós támogatásával. Négy éve tart a folyamat, a háziorvosok évente havi 130 ezer forint plusz rezsitámogatást kapnak. A családorvosok most havonta 520 ezer forintnál tartanak, a fogorvosok pedig 130 ezernél stagnálnak. Jól jött a tavaly év végi egyösszegű 3 millió forint juttatás, de nem épült be a finanszírozásba, így ezzel idén már nem számolhatunk.
A teljes interjú a Világgazdaságban olvasható.