• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Prémenstruális szindróma (PMS)

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A PMS nem szégyellni való jellemgyengeség vagy női "hisztéria", hanem sok esetben orvosi kezelést igénylő betegség.

A prémenstruális hangulatzavar vagy prémenstruális szindróma (PMS) a nőknél a menstruációt megelőző időszakban (általában egy héttel korábban) megjelenő, a menzesz első napjaiban megszűnő tüneteket jelenti.

Jellemző tünetei:
• hirtelen kialakuló szomorúság, síráskényszer, önmagával való elégedetlenség érzése
• étvágyfokozódás, „kívánósság"
• belső feszültségérzés, ingerlékenység, „veszekedősség"
• fáradékonyság, állandó túlterheltség érzése
• mellfeszülés, fejfájás, mozgásszervi panaszok, hízás, hasi puffadás

A nők 30%-ánál jelentkeznek kisebb-nagyobb mértékben hasonló panaszok, de ezek mértéke csak az esetek kb. 10%-ában éri el a betegségnek tekinthető, jelentős zavart és szenvedést okozó szintet. Enyhe panaszok esetén az életmód-változtatás is elégséges lehet. A rendszeres testmozgás (lehetőleg napi fél-1 óra), kiegyensúlyozott, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend is segíthet. Súlyosabb tünetek esetén viszont feltétlenül érdemes orvoshoz fordulni. Utóbbiak esetén egyértelműen indokolt a pszichiátriai kezelés.

A ma rendelkezésre álló, korszerű depresszió elleni szerek egy része (amelyek az agyban a szerotonin mennyiségét növelik) igazoltan gyógyítják a felsorolt tüneteket. Ezekkel az úgynevezett szelektív szerotonin visszavétel gátló gyógyszerekkel (SSRI-k) biztonságosan, legtöbbször mellékhatásoktól mentesen (vagy csak enyhe, múló jellegű kellemetlenségekkel) érhetünk el tartós gyógyulást. Ezeket általában hosszú távon tartósan érdemes alkalmazni, hozzászokástól nem kell tartanunk! Orvosi ellenőrzés mellett szóba jöhet a kezelésnek olyan formája is, amikor ezeket a szereket csak a tünetek várható kialakulásának és fennállásának idején adagolják, tehát általában a menzeszt egy héttel megelőzően két hétig. Időlegesen szorongásoldó gyógyszerekre is szükség lehet, amelyeket azonban lehetőleg csak rövidebb ideig tanácsos szedni, mert az depresszió elleni szerektől eltérően, ezeknél előfordulhat a hozzászokás és a függőség kialakulása is. Természetesen különböző pszichoterápiás kezelések, a rendszeres kapcsolattartás az orvossal, a relaxációs (izomlazító) technikák elsajátítása is jelentős javulást eredményezhet. A tapasztalatok szerint a gyógyszer és a lélektani kezelés együtt hozza a legjobb eredményt.

A tünetekkel azonban legtöbbször a nőgyógyászati rendeléseken találkozik az orvos, ahol rendszerint hormonpótlás vagy fogamzásgátló szedését javasolják. A tapasztalat és a klinikai vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy ez a kezelés nem mindig hozza meg a kívánt eredményt. A hormonpótló kezelésekről ellentétes szakmai véleményeket is lehet hallani, általános hatékonyságát többen megkérdőjelezik, s míg az ún. vegetatív tünetek, a hőhullámok úgy tűnik valóban jól reagálnak a hormonkezelésre, addig a pszichés tünetekre általában nem hatnak. A gyakran alkalmazott "öngyógyító" módszerek (cigaretta, kávé, alkohol, fájdalomcsillapítók, nyugtatók) csak átmeneti enyhülést hoznak, és hosszú távon természetesen nem oldják meg a betegséget.

A PMS nem szégyellni való jellemgyengeség vagy női "hisztéria", hanem sok esetben orvosi kezelést igénylő, viszonylag könnyen gyógyítható betegség, amivel pszichiáterhez érdemes fordulni.