• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Psoriasis Világnap: nem fertőz a pikkelysömör

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Pikkelysömörben szenvedők és egészségesek együtt úsznak, ezzel is felhívva a figyelmet arra, hogy a betegség nem fertőző.

A pikkelysömör az egyik leggyakoribb bőrbetegség. A jellegzetes tünetek a bőrt, a hajas fejbőrt, a körmöket betegítik meg, és ízületi gyulladást is okozhatnak. A psoriasis, amely a magyar lakosság 1,5-2 százalékát érinti, szerdai világnapja alkalmából a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a betegség nem fertőz.

A pikkelysömör – orvosi nyelven psoriasis – pontos okát nem tudjuk, azonban a családi halmozódás a genetikai hajlam öröklődését feltételezi. Eszerint, ha az egyik szülő pikkelysömörben szenved, akkor 20-30 százalék az esélye, hogy a gyermek is örökli, míg mindkét szülő betegsége esetén, ez az arány már 60-70 százalék.

Mindemellett családi előfordulás nélkül is kialakulhat a kór. A veleszületett hajlamon túl külső tényezők is állnak kialakulásának hátterében, például anyagcsere-betegségek, fizikai, kémiai ártalmak, fertőző betegségek, bizonyos gyógyszerek, pszichés tényezők, szenvedélybetegség, depresszió, stressz is – sorolja Remenyik Éva egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Klinikájának igazgatója.

A betegség nem fertőző, de krónikus kiújulásra hajlamos, és jelentősen rontja az életminőséget. Tünetei a bőrön megjelenő vörös alapon megvastagodott, hámló pikkelyek, az úgynevezett plakkok. A páciens kezdetben ruhadarabjaival takargatja a tüneteit, kerüli a nyilvános helyeket, de elveszítheti a munkáját, és a társas kapcsolatait is.

Sokszor az információhiány miatt elégtelen kezeléssel éli az életét. Mindez állandósult stresszt és a bőrtünetek súlyosbodását okozhatja. A beteg bekerül egy ördögi körbe, így segítség nélkül a pszichés problémák súlyosbodása is várható – mondja Vatler Péterné, a 19 éve működő Hajdúsági Psoriasis Klub vezetője.

A psoriasis világnap alakalmából a Bőrgyógyászati Klinika és a psoriasis klub október 28-án, kedden 16 órától a klinika tantermében előadásokkal várja az érdeklődőket a betegség természetéről, a kezelési módokról és a psoriasis, valamint a társbetegségek kapcsolatáról.

A Debreceni Sportuszodában október 29-én 18 órától rendezik meg az Úszók Éjszakája elnevezésű programot, ahol pikkelysömörben szenvedők és egészségesek együtt úsznak, ezzel is felhívva a figyelmet arra, hogy a betegség nem fertőző.

A pikkelysömörről a Weborvoson