A hátrányos helyzetű rákbetegeket segítő szociális munkásoknak szerveztek képzést a Józsefvárosban.
Orvosi, pszichiátriai, pszichológiai, mozgásterápiás képzést szerveztek a fővárosban azoknak a szociális munkásoknak, akik munkájuk során – például családsegítőknél, idősek otthonában – rendszeresen kapcsolatba kerülnek daganatos betegekkel. Rohánszky Magda, az ingyenes képzést megszervező Tűzmadár Alapítvány elnöke a Weborvosnak elmondta: a szociális munkások akkor tudnak igazi támaszai lenni a rákbetegséggel küzdő gondozottjaiknak, ha tisztában vannak a betegségek és a terápiák alapvető tudnivalóival, illetve azokkal a lelki folyamatokkal, amelyek ilyenkor a betegekben lejátszódnak. Fontos, hogy a betegekkel közvetlen kapcsolatba kerülő szakemberek ismerjék azokat a lehetőségeket, amelyek a rákbetegek rendelkezésére állnak.
A kétnapos tréning egy nemzetközi pályázati támogatás révén valósulhatott meg, amely keretében a rosszindulatú daganatos megbetegedésekkel összefüggő egyenlőtlenségek csökkentését tűzték ki célul Közép- és Kelet-Európában. Az évről-évre meghirdetett pályázatnak Magyarország mellett Csehország, Lengyelország, Románia és Oroszország a célterülete. A Tűzmadár Alapítvány szociális munkásokat célzó kezdeményezése ősszel Miskolcon folytatódik, ahová a megyeszékhelyen dolgozók mellett Borsod-Abaúj-Zemplén megye más településeiről is várják az érdeklődő szakembereket.
Rohánszky Magda elmondta: az alapítvány a képzések mellett több fronton is küzd a rákbetegek esélyegyenlőségéért. A betegeknek és szakembereknek szóló programjaikon túl például rendszeresen szerveznek frissen diagnosztizált rákbetegeknek olyan ingyenes táborokat, ahol igyekeznek az érintetteket gyakorlati tudnivalókkal és feszültségcsökkentő, az érzelmek kontrollját, a lelki egyensúly megőrzését támogató pszichológiai tréningekkel felvértezni a betegséggel való küzdelemre. Az első bentlakásos tábort a közelmúltban tartották a Budapest melletti Nagykovácsiban, ám már most lehet jelentkezni a következő turnusokra: a július 27-31. és az október 5-9. közötti táborokban szintén költségek nélkül vehetnek részt a daganatos betegek, akik a (30) 930-31-49-es telefonszámon jelentkezhetnek.
Ugyancsak a betegek érdekében működtet az alapítvány immáron harmadik éve egy hirdetések nélküli, átfogó információs portált www.rakgyogyitas.hu címen, valamint tavaly ősz óta kiadja a Rákgyógyítás ingyenes magazint, amit negyedévenként 10 ezer példányban juttatnak el az onkológiai centrumokba. Az alapítvány a fővárosi Szent László Kórház területén egy „Tűzmadár-ház" kialakítását is kezdeményezte, ahol a hosszú távú tervek szerint az ország bármelyik részében kezelt betegek információs, pszichológiai, jogi segítséget kaphatnak, s felvehetik a kapcsolatot egyes rákbetegeket képviselő civil szervezetekkel is.