Hónapok helyett akár 10 napon belül kész a diagnózis és kezdődhet a kezelés.
Egy nemrég nyilvánosságra hozott OECD tanulmány szerint Magyarországon a legrosszabb a helyzet a rákos megbetegedések halálozási arányát tekintve – mondta a tájékoztatón Oberfrank Ferenc, a MOTESZ ügyvezető alelnöke. Például a tüdőrákban és a női daganatos megbetegedésekben a magyar nők közül másfélszer annyian halnak meg, mint Dániában, de a férfiak között még rosszabb a helyzet: dupla annyian halnak bele itthon a rákba. Az alelnök szerint a rossz eredményeknek nem feltétlenül a szakember-, illetve a felszereltség hiánya az oka. Inkább a közfinanszírozott egészségügyi rendszer túlterheltsége, a fionanszírozás hiánya. Hozzátette azt is, hogy még kevesebb idő jut a diagnosztizált betegek pszichés terheinek csökkentésére, ezért is lehet nagy segítség az új szakmai program, az Onkomplex.
Az új program orvosigazgatója Balázs Anna is azt a dán kutatási eredményt emelte ki, amely szerint az előrehaladott stádiumú, már különböző panaszokkal rendelkező vastagbélrákos betegek esetében 52%-kal növekedett a túlélési esélye azoknál betegeknek, akiknek a komplex kivizsgálása kevesebb mint 4 hetet vett igénybe, összehasonlítva azokkal, akiknél a teljes kivizsgálás több mint 12 hétig tartott. Ez is bizonyítja, hogy a gyors diagnózissal akár harmadával lehetne csökkenteni a halálos kimenetelű daganatos esetek számát.
Balázs Anna szerint az új programmal a jelenlegi 2-6 hónapig tartó kivizsgálások helyett, már 12 nap alatt végleges diagnózist és ehhez kezelési tervet is adnak. Ehhez olyan korszerű modalitásokat használhatnak, mint például az MR, a PET/CT, vagy szükség esetén a molekuláris diagnosztika. Sőt, adott esetben a betegek részt vehetnek klinikai kísérleti programokban, ráadásul az idegen nyelv sem akadály, mivel tolmács is rendelkezésre áll.
A program háttértámogatását azok a legkorszerűbb onkológiai centrumok, neves szakemberek adják, akikkel az Onkomplex leszerződött. Utóbbiak között nemcsak onkológusok, hanem többek között sebészek, nőgyógyászok, az étrend kiválasztásához diatetikusok, sőt pszichológusok is vannak. A betegeket ugyanis gyakran sokkolja a daganatos betegség gyanújának híre, ezért lelki támogatásra, részletes tájékoztatásra is szükségük van. Ezt szolgálja majd az a 24 órás segélyvonal is, amelyet bármikor felhívhatnak a programban résztvevő betegek. „Szóval kézen fogjuk a betegek és végigvezetjük őket a gyanútól a gyógyulásig" – mondta az orvosigazgató.
Az Onkomplex-szel együtt elindul a Wáberer Hungária egészségbiztosítási csomagja is, amellyel havi néhány ezer forintért garantálja a program szolgáltatásait a biztosítottaknak. A biztosító tulajdonos-névadója Wáberer György a tájékoztatón a társadalmi felelősségvállalást hangsúlyozta, amelynek jegyében az onkológiai programra befolyt pénzt visszaforgatják majd a rákgyógyítás fejlesztésére.