• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Recseg, ropog a válla vagy a térde?

Egészségmagazin Forrás: Fájdalomközpont

A recsegő, ropogó hang a fájdalommal együtt az ízületi porckopás egyik jellegzetes tünete.

Mindenki számára ismerős, hogy ízületei olykor recsegnek-ropognak. Ennek a tünetnek a hátterében gyakran a térd, vagy a váll porcainak kopása áll. Ilyen esetben érdemes minél előbb szakorvoshoz fordulni, hiszen a probléma később súlyosbodhat, és ha nem kezelik időben, komoly fájdalmakat okozhat. Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomcsillapítás specialistája beszélt arról,  hogy milyen gyógymód létezik ennek a kórképnek a gyógyítására és milyen esélyünk van a teljes felépülésre.

Mi az oka az ízületek ropogásának?
Testünkben több létfontosságú ízület is található, melyek közül a térd és a váll ízület szokták a legtöbb panaszt okozni. Ha az ízületekben található porc állománya valamilyen oknál fogva, például a porcképzés-és pusztulás egyensúlyának felborulása, fizikai sérülések, betegségek miatt, vagy a kor előre haladtával leépül, elvékonyodik, ízületi porckopásról beszélünk.

Kezdeti stádiumban a porc felszíne egyenetlenné válik, majd később felbolyhosodik. Amennyiben a csontvégek között nincs, vagy nagyon vékony a porcréteg, akkor nem tudja a súrlódás gátló szerepét hatékonyan ellátni, a csontok összeérnek, és ez nagy fájdalommal jár. „A rendelésemre gyakran érkeznek ízületi fájdalomra, recsegő, ropogó hangra panaszkodó páciensek, amely az ízületi porckopás egyik jellegzetes tünete, különösképp a térd és a váll esetében. Természetesen ennek a kellemetlen hangnak más okai is lehetnek, ám hogy kiderüljön, mi is okozza, mindenképpen átfogó szakorvosi és képalkotó vizsgálat szükséges" – tudjuk meg Dr. Arnoldtól.

Az aktív fájdalomcsillapítás segít a gyógyulásban
Ahogy a legtöbb mozgásszervi kórkép, így az ízületi porckopás is jól kezelhető abban az esetben, ha nem halogatjuk a szakember felkeresését. Az ízületi gyulladások, kopások eredményes terápiája az aktív fájdalomcsillapítás. Ez egy gyors és hatékony megoldást nyújtó injekciós eljárás. Megszünteti a fájdalmat, a gyulladást, ezáltal a mozgáskorlátozottságot is. 

A porckopás terápiájának fontos eleme a fájdalmak és a gyulladás megszűnése után, a szakember által vezetett gyógytorna. Ennek célja, hogy az izmok, ízületek mozgástartománya ne szűküljön be, és visszaálljon a statikai-dinamikai egyensúly" – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold.

Az életmódváltás is fontos része a felépülésnek
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagy szerepet játszik, a mozgásszervi betegségek elkerülésében és gyógyításában. Ha nem szeretnénk, hogy hosszú ideig tartó fájdalmak kínozzanak minket, célszerű a néhány alapszabályt betartanunk. Gyógyulásunkat súlykontrollal, megfelelő étrenddel, bőséges folyadékbevitellel támogassuk. Táplálkozzunk A-C-E-vitaminokban, kalciumban és Omega3-ban gazdagon. Mozogjunk egy héten minimum háromszor, válasszunk az életkorunknak és egészségi állapotunknak megfelelő mozgásformákat (úszás, gyaloglás, kerékpározás).

Fontos az is, hogy amennyiben ülő munkát végzünk, munka közben gyakran iktassunk be szüneteket. Óránként 10 percre álljunk fel, és mozgassuk át magunkat, hiszen a mozgásszegény életmód, izmaink, ízületeink folyamatos egyoldalú terhelése, a mozgásszervi betegségek elsőszámú okozója.