• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rossz munkaszervezés, kiégett doktorok

Egészségmagazin Forrás: MTI

Az orvosi munka jellegzetesen olyan tevékenység, amelyben a kiégettség érzése gyakran megjelenik.

Lelki kifáradással, kiégetten dolgozó orvosok főleg olyan szakterületeken találhatók, ahol sok a súlyos beteg és minden nap hosszú a munkaidő, de kiváltképpen sok az értelmetlen elfoglaltság. Az orvosok és a betegek szempontjából egyaránt fontos kérdés vizsgálatának új eredményeit az Archives of Internal Medicine közölte.


A lélektanászok szerint a kiégettség olyan állapot, amely három területen jelenik meg: érzelmi kifáradás, elszemélytelenedés és az egyéni teljesítmény hiányának érzete jellemzi. A pszichológusok hangsúlyozzák, hogy az orvosi munka jellegzetesen olyan tevékenység, amelyben a kiégettség, az eltompultság érzése gyakran megjelenik. Az orvosi pálya hivatás: a jó doktorok általában perfekcionisták, a tökéletes teljesítményre törekszenek, de ennek elérése az egészségügyben szinte lehetetlen.
Az utóbbi években a szakirodalom sokat írt arról, hogy mind több gyakorló orvos érzi úgy: kiégett, és legjobb volna munkáját abbahagyni. Tait D. Shanafelt és munkatársai orvoskollégáik ilyen irányú lélektani változásait elemezte.


A munkacsoport 556 klinikai orvost kérdezett meg. A foglalkozáshoz, a mindennapi feladatokhoz kötődő érzelmi viszonyokon túl figyelembe vették a doktorok társadalmi körülményeit, beosztását és munkakörülményeit is. A megkérdezett amerikai orvosok 68 százaléka vallotta, hogy munkájának legfőbb értelme a beteggyógyítás, 19 százalékának a tudományos kutatás volt a legfontosabb, 9 százalék a tanítást tette az első helyre. Csak három százalék érezte úgy, hogy a pontos ügyintézés adja a legtöbb örömet.


A kiégettség érzésének három feltétele a doktorok egyharmadánál volt jelen. Ez attól függött, hogy az általuk legfontosabbnak tartott tevékenységgel mennyit foglalkozhattak munkaidejükben. Azok többsége érezte magát kiégettnek, akik a munkaidő 20 százalékánál kevesebbet tölthettek azzal, amit a legfontosabbnak véltek. Mivel a gyakorló orvosok számára a betegellátás a leglényegesebb tevékenység, az adminisztratív munka pedig a legkevésbé fontos tennivaló, a kutatók fölhívták a klinikai feladatok szervezőinek figyelmét: igyekezzenek úgy kidolgozni az egészségügyi ellátás rendszerét, hogy az orvos a lehető legtöbb időt azzal tölthesse, amihez ért, és amit szívesen csinál.