• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Stroke: megelőzhető európai katasztrófa?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A rák és a szívbetegségek után a stroke a harmadik leggyakoribb halálok Európában, ahol emiatt évente 1,4 millió embert vesztünk el.

Képünk illusztráció
Megelőzhető-e a drámai esemény? Erre válaszolnak május 10-én az Európai Parlament Stroke Megelőző Napjának résztvevői.

Tudja Ön, mi a közös Churcill, Roosevelt, Sztálin, Lenin, Al Capone, Fellini és Sharon Stone életében?  Valamennyien szélütésen estek át. A stroke sajnos nem csak a nagymamák, és a nagyapák betegsége, egyre inkább sújtja a fiatalokat is.  Utána gyakran lesz valaki rokkant, gyakran szorul teljes ápolásra, így általában két embert ránt magával a szélütés: a beteget és gondozóját.

A kockázati tényezők unalomig ismertek, de sajnos nem figyelünk rájuk. Dohányzunk, iszunk, nem kezeltetjük magas vérnyomásunkat, pedig hazánkban az esetek több mint kétharmada mögött a nem megfelelően kezelt vérnyomás áll.

A stroke betegek száma rohamosan nő. Magyarországon évente 109 000 embert kezelnek kórházban agyi keringési zavarral, közülük minden negyedik 60 évnél fiatalabb. 18 000-en halnak meg Magyarországon, milliónál többen Európában, ezért 2003. június 19-én az Európai Parlament külön határozatban foglalkozott a stroke-kal, mint „megelőzhető európai katasztrófával" és 10 pontos akciótervet javasolt.

Azt is érdemes tudni, hogy a gyógyulás harc az idővel. A beavatkozásra mindössze három óra áll rendelkezésre, ezt követően a folyamat visszafordíthatatlan.

Mekkora esélye van a magyar betegnek, hogy stroke központba kerüljön vagy legalább olyan kórházi osztályra, ahol CT is van? Ez a vizsgálat ugyanis elengedhetetlen a megfelelő kezeléshez. És mit tehetnek a hozzátartozók azért, hogy szeretteik megfelelő ellátáshoz jussanak? Hogyan lehet a stroke ellátást is javítani országszerte? Igaz-e, hogy a szélütött betegek egyharmada egy hónapon belül meghal, egy másik harmada fogyatékos marad?
Lehet-e a drámai statisztikán változtatni? Meg lehet-e előzni a villámcsapásszerű betegséget, és ha igen, hogyan? Milyen szervezési, fejlesztési feladatokat kell megoldani, hogy európai színvonalú stroke-ellátásunk legyen? Az európai eseményhez kapcsolódóan hazai szakemberek válaszolnak a kérdésekre a nyilvánosság előtt.