Krokodilürülék, villa alakú csirkecsont, amulettként használt macskahere és öszvér fülzsír.
Az emberiséget már 4000 éve foglalkoztatják a fogamzásgátlási lehetőségek. A mai modern módszerek kialakulásához azonban számtalan érdekes megoldásra, kísérletezésre volt szükség. Sőt, egyenesen meghökkentő metódusokra is akadt bőven példa a történelem során a krokodilok ürülékétől kezdve a villa alakú csirkecsontig, de az amulettként használt macskahere és öszvér fülzsír hatékonyságában is bíztak elődeink. A szeptember 26-i Fogamzásgátlás Világnapja alkalmából a tudatos családtervezésért kampányoló Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés készített egy áttekintést minden idők legérdekesebb módszereiről.
Őseink egészen az Ókortól a Középkorig maximálisan kihasználták a természet adta lehetőségeket, hiszen javarészt csak állati és nővényi eredetű anyagokból alakítottak ki eszközöket és módszereket fogamzásgátlás céljából. Egyiptomban a hölgyek előszeretettel alkalmazták félbevágott citrom, gránátalma, esetleg mákgubó héját, amelyek leginkább a mai pesszáriumok őseként foghatók fel.
De egyéb olyan, hüvelybe helyezett megoldások is léteztek, mint például a krokodilürülékből készített labdacs, vagy az egyfajta tamponként használt mézzel és akácfőzettel átitatott puha anyag. A híres római nőgyógyász, Soranus már 40 különböző kombinációjú elixírt készített gyümölcsökből. A ókori orvos úgy vélte, az erősen savas hatású anyaggal átitatott gyapjú a méhszájhoz helyezve spermaölő hatással bír.
Ha azonban a félbevágott gyümölcsök, vagy a belőlük készült főzetek, netán az elefántürülékből készített pesszárium nem bizonyult elég hatásosnak, a VI. században az istenek segítségét is előszeretettel vették igénybe. Hiszen ha a gyermek isten akarata, akkor a gyermekáldás akár amulettekkel is befolyásolható.
Elsősorban macskaherét és az öszvér fülzsírját alkalmazták e célból. A hormonális megoldásokra, valamint a vászonzsákokat és állati beleket felváltó gumióvszerekre a XIX. századig kellett várni.
Az első tablettát az 1960-es években fejlesztették ki, a T-alakú spirálok az 1970-es években jelentek meg. A XXI. században pedig újabb mérföldkövek jelentek meg a fogamzásgátlásban: tapasszal, hüvelygyűrűvel és a mai, korszerű alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettákkal- bővült a módszerek palettája. Utóbbiakról itt is olvashat