• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szenior Akadémia – fókuszban a csontritkulás

Egészségmagazin 2025.04.14 Forrás: Semmelweis Egyetem
Szenior Akadémia – fókuszban a csontritkulás

50 éves korban az életre szóló csonttörés kockázata nőknél 50, míg férfiaknál 20 százalék körüli.

A Szenior Akadémia 2024/25-ös tavaszi évadának nyolcadik előadását dr. Szathmári Miklós, a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika egyetemi tanára, az Egészségügyi Irányítási és Fejlesztési Igazgatóság igazgatója tartotta, aki az időskori csontritkulás megelőzéséről és kezelési lehetőségeiről beszélt - tette közzé az előadás videófelvételét az egyetemi portál.

Dr. Szathmári Miklós kiemelte, hogy a csont élő szövet, ami folyamatosan megújul. Hangsúlyozta, hogy a csont a szervezetben zajló kalcium-anyagcsere raktára: a keringésben jelen lévő kalcium utánpótlása kiemelten fontos, hiszen az többek között az ideg- és az izomrendszer működésében, a sejten belüli jelátvitelben alapvető szerepet játszik. Mint fogalmazott, a csontritkulás kis csonttömeggel és a csont mikroszerkezetének sérüléseivel, ezek következményeiként a csont szilárdságának csökkenésével járó anyagcsere-csontbetegség. Dr. Szathmári Miklós bemutatta, miként változik a csontsűrűség az életkor előrehaladtával, és felhívta a figyelmet a nőknél a menopauzát követő csontsűrűség-csökkenésre. Mint elmondta, ennek legfontosabb oka az ösztrogénszint csökkenése és még egyéb tényezők, amelyek jelenleg sem pontosan ismertek.

Dr. Szathmári Miklós áttekintette a csontritkulás főbb fajtáit, és bemutatta az elsődleges, illetve másodlagos csontritkulást (utóbbi hátterében kortikoszteroid-kezelés, pajzsmirigy-túlműködés vagy a túlzott alkoholfogyasztás áll leggyakrabban). Szó esett a csontsűrűség méréséről, illetve arról, hogy milyen érték esetén beszélünk csontritkulás betegségről. Az előadó bemutatta az oszteoporózis előfordulásának epidemiológiai adatait is, hangsúlyozva, hogy 50 éves korban az életre szóló csonttörés kockázata nőknél 50, míg férfiaknál 20 százalék körüli.

A csontritkulás jeleit és tüneteit ismertetve kitért a csonttörés, a fájdalom, a testmagasság csökkenése, a háti görbület fokozódása, a légzési nehézségek és a gyomor-bélrendszeri tünetek jelentőségére. Mint elmondta, a csonttömeget, a csontjaink egészségét befolyásoló tényezők közül a fizikai aktivitás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a táplálkozás terén megfelelő változtatásokkal mi is tehetünk a megelőzésért. A kalcium pótlásával kapcsolatban részletes tanácsok is elhangzottak az előadásban, és kitért a D-vitamin-pótlás jelentőségére, a csontritkulás különböző gyógyszeres kezelési lehetőségeire, és a mikro- és egyéb tápanyagok csontjainkra gyakorolt hatására is.