Április a császármetszéssel kapcsolatos informálódás hónapja, ingyenesen elérhető és terjeszthető infógyűjteménnyel készültek.
„Kicsit unalmas már ez a császáros téma! A csapból is ez folyik, mást nem látni, csak a császárosok írkálnak, hogy nekik milyen nehéz.”/ „Kit érdekel, ki hogyan szül, a lényeg, hogy minden rendben legyen.”/ „Rohadt unalmas, hogy a császáros anyák sírnak. Ettől lesz annyi trauma, hogy telesírjátok a netet!” – csak néhány azok közül a kommentek közül, amelyek különféle cikkekre érkeztek a közösségi média felületein, és valamilyen hasi szüléssel összefüggő témát dolgoztak fel az elmúlt egy évben.
Pedig nincs hova várni és tovább tabusítani a császármetszések valóságát: a 40 százalékos császárarány mellett beszélnünk kell a hasi szülésről. Nő az érintettek száma, miközben az ellátórendszerben továbbra is elégtelen az információátadás, a műtétek előtt és után. A felépüléssel kapcsolatos tudnivalók tudatosítása általában megakad a korai sebkezelésnél, míg a hosszú távú, egészséget érintő kérdéseikkel nem ritkán magukra maradnak az anyák. Ez derül ki az immár harmadszor útjára bocsájtott, Császárvonalas, nem reprezentatív kérdőívből is, melyről most közleményben számol ber a szervezet.
„A kérdőívet kitöltők több, mint felének van valamilyen császármetszéssel összefüggő panasza: a kötényhas mellett a leggyakrabban a sokféle, heggel kapcsolatos problémát említik az anyák, a behúzó, érzéketlen, túlérzékeny hegvonaltól kezdve a hasűri összenövéseken és a hegsérven át az esztétikai problémákig. Csaknem 20 százalék válaszolt úgy, hogy lelki, pszichés hozománya is van az életében a hasi szülésnek. Az érintettek egyébként elsősorban nem a műtét miatt traumatizálódnak, hanem a kiszolgáltatottság, az információhiányból fakadó bizonytalanság, a kórházi bánásmód, a nem megfelelő kommunikáció és a babák szeparációja miatt” – magyarázza a Császárvonal alapítója, Rákosi Dóra, gyógytornász.
A császármetszés – akár tervezett, akár sürgősségi –, a szervezetnek nagy kihívás, és egy császáros édesanyának vitathatatlanul több segítségre van szüksége, más ütemű a regenerációja is egy hüvelyi szüléshez képest. „Megdöbbentő volt látnunk az idei kérdőívünkből, hogy a megkérdezettek 56,7 százaléka azt nyilatkozta: nem igazán kapott tájékoztatást már a gyermekággyal kapcsolatban sem, a későbbi, kb. a 3. hónapot követő időszakról pedig 84,8 százalék vallotta úgy, hogy érdemi információ nélkül maradt. Pedig ezek az anyák, kicsit kilátva a kezdeti nehézségekből, ekkor jutnak el fontos, az életminőségüket érintő kérdésekhez. Mit sportolhatnak? Normális-e, hogy a hasuk nem húzódott vissza? Miért fáj a hegük torna közben? Lehet-e valamit tenni, ha nem szépen gyógyult a hegük? Miért fáj a szex császár után?” – sorjázza a leggyakoribb kérdéseket a szakember. Mint Dóra mondja, a növekvő igényeket kiszolgálva a Császárvonal zárt facebookos csoportjában is 5 éve ezért is igyekeznek több tucatnyi szakértővel segíteni az érintetteket, betegutakat mutatni, és irányt mutatni. Üzenetük egyszerű: van segítség, senki nem marad egyedül és magára kérdéseivel.
Társadalmi felelősségvállalás
Az infóhónap kapcsán a Császárvonal az összes hazai szülészetnek és a Magyar Védőnők Egyesületének is elküldi azt a bárki számára elérhető, ingyenesen letölthető, és változatlan formában terjeszthető, nyomtatható PDF-et, ami a császármetszés utáni regenerációról, felépülésről szól. Ez kifüggeszthető a posztoperatív őrzőkben, PIC-eken, odaadható az anyáknak hazabocsájtáskor, a gyermekágyi időszak alatt. Mindemellett az ingyenes Császárvonal applikáció (Android/iOS) továbbra is letölthető az alkalmazásboltokban, és a csaszarvonal.hu folyamatosan bővülő, szakértőkkel, közérthető cikkes adatbázisa is növekszik. Ha az anyák tudnak ezekről, könnyebben veszik egy akár váratlan műtét akadályait, kevesebb a trauma is, kisebb a kiszolgáltatosság.
Marge-zene & #szívetahasra
A csapat a követőivel készített egy táncos flashmobot is Marge (szintén érintett, császáros énekesnő) egyik dalára. A flashmobhoz kapcsolódóan várják a #szívetahasra hashtaggel a személyes érintettségű fotókat, videókat, beszámolókat a közösségi média felületein: a hasra helyezett két tenyérrel szívet formázva a fókuszt így a hegek, az érintettek is megkapják. „Császárral szülni többé nem tabu. A rengeteg kérdés igenis feltehető, a gyors és informatív válaszon túlmutató segítség pedig elérhető a várandósság előtt, alatt és után is. Mert van egy közösség, ahol mindenki érti a másik gondolatait, panaszait, amiből erőt kovácsolunk. Nem egyedül, hanem a Császárvonal segítségével. Együtt!” – mondja Marge a kezdeményezés 5. születésnapja és az áprilisi infóhónap kapcsán.