Legtöbben eltitkolják a problémát, pedig léteznek hatékony kezelések.
A végbél működését három dolog befolyásolja: a végbélzáró izmok nyomása, a végbél tároló kapacitása és a végbél érzékelése. A végbél záróizmai összehúzódnak, és így gátolják a széklet távozását a végbélből.
A székletinkontinenciát legtöbb esetben izomkárosodás okozza. Nőknél ilyen károsodás gyakran következik be a szülés során. A fiatal nők általában képesek az izomgyengeséget ellensúlyozni, de a menopauza nyomán az izomzatuk gyengülésével és a medence támasztószerkezetének meglazulásával együtt már jelentkezhet a probléma. Mindemellett gyulladásos bélmegbetegedések és a végbél körüli területen keletkezett tályogok is lehetnek az inkontinencia kiváltói.
A székelési inkontinenciát a végbél tágulóképességének a csökkenése is okozhatja, amely miatt lerövidül a széklet érzékelése és a bél ürítésének sürgető szükséglete közötti idő. Mivel hasmenés esetében a székelés sokkal nehezebben kontrollálható, így ez is székelési inkontinenciához vezethet.
Egy vizeletinkontinenciában szenvedő nők körében végzett kutatás kimutatta, hogy székletinkontinencia és a vizeletinkontinencia kialakulása sokszor összefügg, és gyakrabban alakul ki olyan nőknél, ahol a detrusor izom (hólyagizomzat) gyengeségét diagnosztizálták, mint azoknál a nőknél, akik valódi stressz inkontinenciában szenvednek. Ugyanezen vizsgálat során az is kiderült, hogy milyen nagy a rejtett esetek száma: a vizsgálatban részt vevő hölgyek közül jóval többen vallották be székelési inkontinenciájukat egy postázott kérdőívben (26 százalék), mint személyes megkérdezés nyomán (15,3 százalék).
Nagyon fontos, hogy akinél jelentkezik a probléma, gondos orvosi kivizsgáláson essen át, hogy a kiváltó okokat feltárják. A kórelőzmény elemzése, a fizikai vizsgálatok és a kiváltó ok, valamint a súlyossági fok meghatározása után lehet hozzáfogni a kezeléshez.
Az enyhe problémák egyszerűen, étrendváltoztatással és szorulást okozó gyógyszerek használatával kezelhetők. Emellett néhány otthon is végezhető végbélizom-erősítő gyakorlatot elsajátítása is ajánlott. Más esetekben az úgynevezett biofeedback eljárás alkalmazható, amely célja a páciens érzékelőképességének javítása, hogy a végbélbe érkezett és távozásra kész székletet érzékelje és segítse az izmok erősödést. Az anális izmok sérülése sebészeti úton is javítható. Sokszor a végbélben gyulladást kiváltó betegségek állnak a háttérben, ezek megfelelő kezelésével szintén megszüntethető vagy enyhíthető az inkontinencia. Néhány esetben a rendszeresen szedett gyógyszerek lecserélése is segít. Mindemellett jelenleg is folyik olyan mesterséges végbélzáró izomzat kifejlesztése, amely segítségével a súlyos székletvisszatartási problémával küzdő páciensek kezelése is megoldhatóvá válik.
A mindennapi életet az erre a problémára kifejlesztett, anatómiailag formált, ultra nedvszívó és szagsemlegesítő képességgel rendelkező inkontinencia betétek és nadrágpelenkák is megkönnyíthetik.