Jó alapanyag, megfelelő konyhatechnológia és mértékletesség. Tippek húsvét előtt.
Tavasszal sokan gondolják, hogy a téli lustálkodás és a plusz kilók felszedése után ideje szervezetüket méregteleníteni vagy épp egy fogyókúrát beiktatni. A kívánt súlyvesztés és az eredmény megtartásának érdekében, azonban nem árt néhány tévhitet eloszlatni. Szalayné Kónya Zsuzsa dietetikus tanácsai.
Nem az a jó fogyókúra, ha egyik napról a másikra drasztikusan megfelezzük az adagot. Kiindulási súlytól függetlenül, ha a napi kalóriabevitelt ötszázzal csökkentjük, akkor havonta 2-4 kilótól szabadulhatunk meg. Ez a szervezetet nem terheli meg, nem hat károsan a fizikai és mentális képességünkre, és az eredmény is hosszútávon fenntartható. A szakember szerint, ha dietetikus irányításával történik az életmódváltás a beteg megtanulja a diétát, és fenn is tudja tartani. Nők esetében napi 1200, férfiaknál napi 1400-1500 kalória alá nem mehetünk, mert akkor a szervezet nem kapja meg azt, amire szüksége van. A titok, hogy a legkisebb energiát adó alapanyagokból megfelelő konyhatechnológiával készítsük az ételt. Vagyis hiába választjuk a halat, ha aztán bő olajban rántva készítjük el.
Gyakran panaszolják a túlsúlyos emberek, hogy nem értik, miért nem fogynak, hiszen alig esznek valamit. Szemléletes példával magyarázza a szakember, hogy tíz dkg zsiradék energiatartalma 9 kiló uborkáénak felel meg, így ha például az önmagában egészséges és alacsony kalóriatartalmú zöldséget, sovány húst túl sok zsiradékkal készítjük, nem oldottuk meg a kalóriacsökkentési feladatot. Gyakran vitatott kérdés, milyen olajat használhatunk sütéshez-főzéshez. Szalayné Kónya Zsuzsa leszögezi: ha hőhatásnak tesszük ki a zsiradékot, akkor legyen állati eredetű, ha pedig salátákhoz adjuk, akkor extra szűz olíva-, lenmag- vagy repceolaj. Ezek tartalmaznak nagy mennyiségben egyszeresen telítetlen – vagy omega-3 – zsírsavakat, amelyek jó hatással vannak a szív- és érrendszerre.
További tudnivalók méregtelenítésről és az egészséges táplálkozásról a Debreceni Egyetem honapján