• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Terhességi hipertónia: ne vegye félvállról

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

Mind az anyában, mind a magzatban súlyos károkat okozhat a magas vérnyomás.

A magas vérnyomás korunk népbetegségének számít. A hipertóniában szenvedő betegek életkilátásai rosszabbak, hiszen olyan szövődményekkel járhat, mint például a stroke, vagy a szívinfarktus. Az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel az állapot kordában tartható, de mi a helyzet a várandósokkal? A terhességi magas vérnyomásról, illetve annak kezelési lehetőségeiről Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont specialistája beszélt.

A nők életének hipertónia szempontjából a terhesség kritikus időszaknak számít. Éppen ezért tilos félvállról venni, hiszen mind az anyában, mind a magzatban súlyos károkat okozhat.
Várandósság alatt a vérnyomás elfogadható értéke megváltozik, így ekkor a 140/90 Hgmm-nél alacsonyabb számít normálisnak. Azonban aszerint, hogy a terhesség előtt, vagy alatt alakult ki a hipertónia, több fajtájáról is beszélhetünk.

Idült hipertónia: ekkor a hipertónia már a terhesség előtt is ismert volt, vagy a magas vérnyomás a terhesség első 20 hete alatt kerül felismerésre úgy, hogy azelőtt a terhes asszonynak nem volt ilyen ismert betegsége.

A másik csoport a terhesség előidézte, vagy terhességi hipertónia, amelynek az alábbi két formáját ismerjük:
Preeclampsia-eclampsia: súlyos, az anya és a magzat életét egyaránt veszélyeztető állapot. Akkor diagnosztizálható, ha a 20. terhességi hét után észlelünk 140/90 Hgmm-es vagy ez feletti vérnyomást, és a vizelet tesztcsík 1+ vagy több fehérjét jelez.

Egyéb laboratóriumi eltérések is lehetnek, vesefunkció romlás, májfunkciós eltérések, vérlemezke (thrombocyta) szám csökkenés. Gyakran előfordul lábdagadás is. Preeclampsia a terhességek 4-6%-ában lép fel. A korábban már ismert, idült hipertónia és a dohányzás a preeclampsia előfordulásának jelentős kockázati tényezője.

Gesztációs hypertonia: az előbbinél enyhébb eltérés, akkor diagnosztizálható, ha a 140/90 Hgmm-es vagy az fölötti vérnyomás a 20. terhességi hét után jelentkezik, de a vizeletben kisebb mennyiségű fehérje ürül, és a vérnyomás a szülés után 3 hónapon belül normalizálódik.

Megelőzése, kezelése
A terhességi magas vérnyomást napi 1 grammos kalciumpótlás 50 %-kal csökkenti, míg napi 1 mg-os folsavpótlás 60 %-kal.

„Az enyhe, illetve a középsúlyos hipertónia kezelésének a várandósság alatt nincsenek egységes irányelvei. Fontos, hogy a terhességi hipertónia kezelése csökkenti a hipertónia súlyosbodását, és a hipertónia által okozott koponyaűri vérzés, valamint az anyai halálozás kockázatát. Ezért a 140/90 Hgmm feletti érték esetén a gyógyszeres kezelés javasolt.

Természetesen terhesség során nem minden vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedhető, azonban vannak olyan készítmények, melyek biztonsággal alkalmazhatóak. Annak eldöntése, hogy a terhesség melyik időszakában melyik gyógyszer adható orvosi feladat. Mindenképpen orvosi konzultáció javasolt!"- mondja Dr. Kapocsi Judit.