Ötvenezer hipertóniás kezelése lett sikeres, mert egy program nyomán ő is, és orvosa is akarta.
Mint arról beszámoltunk, a szakmai társaság azért indította el 2005-ben, – természetesen gyógyszeripari támogatással – a programot, mert egy felmérésből kiderült, hogy a magasvérnyomás betegséggel kezeltek mindössze negyven százalékánál bizonyul hatásosnak a terápia. Az okok sokfélék és összetettek, így a Társaság szakított a jól ismert módszerekkel (a nem együttműködő, gyógyszerét elhagyó, terápia elől megszökő, életmódján változtatni nem tudó betegek ostorozásával és kioktatásával, a halálozási statisztikák feletti borongással, az adminisztrációval túlterhelt orvosok panaszának tolmácsolásával), helyette inkább új startégiát választott. Ennek lényege, hogy orvos is, beteg is kapja meg, ami a helyes, vállalható és betartható terápiához kell: korszerű terápiás protokollt, információt, kevesebb mellékhatással bíró gyógyszereket, otthon használatos mérőeszközt, akár azonnali szakorvosi tanácsot, és így tovább.
A programhoz kapcsolódó, mintegy ezer háziorvoson és az általuk bevont betegeken kívül kampányokban, rendezvényeken és a sajtó útján a laikus, a számtalan képzésen pedig az orvosok is elsajátíthatták a lényeges tudnivalókat. A figyelemfelkeltés is elérte célját: az új adatokból kiderült, hogy 15 százalékról 7-re csökkent a nem kezelt hipertóniások aránya. Egy a program lakossági fogadtatását szondázó telefonos felmérés szerint a válaszolók 67,9 százalékának megmérik a vérnyomását, bármiért keresi is fel a rendelőt, 55,4 százalék otthon ellenőrzi s egyáltalán: 57,4 százalékuknak van otthoni vérnyomásmérője. Az is kiderült, hogy a megkérdezettek 95,4 százaléka tisztában van vele, hogy a normális vérnyomás felső határa a 140/90 Hgmm, - az üzenet célba ért.
További tudnivalók a betegségről laikusoknak
A program folytatásaképpen, már a mai napon szakasszisztens képzés vette kezdetét: az orvosoknak szóló hipertonológus szakképesítéshez hasonlóan a háziorvosok, szakorvosok mellett dolgozó asszisztensek a speciális ismeretek és készségek elsajátításával Hipertónia Gondozás Minősített Asszisztense címet szerezhetnek.
Folytatódik az SMS és e-mail-kampány, a programhoz kapcsolódó betegek minden viziten újabb és újabb fejezetet kapnak abból a Tanácsadó Kézikönyvből, amely modulos rendszerben, részenként önállóan dolgozza fel a betegséggel, annak kezelésével, a betegek életvitelével kapcsolatos ismereteket, trükköket, tanácsokat.
Április másodikától újra él a program tanácsadó vonala, a 06-80-203-523-as ingyenes zöld szám.
A hipertónia társaság tavaly meghirdetett betegszervezeti pályázata is sikert hozott, (több mint negyven pályázat érkezett), ezért a lehetőség az idén is él: a társaság honlapján már elérhető a pályázati adatalap. A pályázattal kapcsolatban további információk kérhetők az eljen14090alatt@vmkomm.hu e-mail címen, vagy a 06-1-270-2822-es telefonszámon.