A gyümölcslevek ivása esetén az anyagcserezavar korábban és gyakrabban jelent meg.
Zöldségek és gyümölcsök bőségesebb, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a felnőttekre jellemző 2. típusú cukorbetegség megjelenésének kockázata. A csaknem két évtizedes megfigyelések eredményeit a Diabetes Care szakfolyóirat közölte.
A felnőttkori cukorbetegség az egész világon szinte járványos gyorsasággal terjed. Az orvostudomány minden eszközt igyekszik fölhasználni a betegség megelőzésére és ennek egyik legésszerűbb és legegyszerűbb módszere a táplálkozás befolyásolása.
Lydia Bazzano és munkatársai 71 346 ápolónő 18 éves megfigyelése alapaján azt vizsgálták, hogy a megszokottnál több zöldlevelű növény, salátafélék és különböző gyümölcsök fogyasztása milyen mértékben befolyásolja az új cukorbetegség-esetek megjelenésének gyakoriságát a nők között.
A kutatók azt találták, hogy a rendszeresen mozgó és nem dohányzó hölgyek több gyümölcsöt, salátát ettek, mint a ritkán gyalogló, nem sportoló és esetleg cigarettázó nők. Több zöldség és gyümölcs fogyasztása esetén a cukorbetegség ritkábban következett be, a sok fehér lisztből készült pékárú és a sok krumpli fogyasztása viszont cukorbajra hajlamosít.
Fontos figyelmeztetés, hogy miközben a gyümölcsevés cukorbetegség ellen védő hatásúnak bizonyult, a gyümölcslevek ivása esetén az anyagcserezavar korábban és gyakrabban jelent meg. Lydia Bazzano hangsúlyozta, hogy a gyümölcsitalok általában nagy cukorterhelést jelentenek, ráadásul az oldott cukor gyorsan fölszívódik.
Eredményeik alapján mindenkinek azt tanácsolják, hogy gyümölcsitalok fogyasztása helyett egyenek természetes gyümölcs formájában almát, narancsot, banánt és dinnyét.