• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tömjénnel, mirhával - ünnep a kozmetikában

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A gyógyító erejű illóolajok használata nem csak a bőrnek tesz jót, de a lelket is felfrissíti.

A mirha és a tömjén pozitív hatásairól Peterman Krisztina szépség terapeuta, a Dermatica kozmetikusa beszélt.

Fontos az arányok pontos ismerete

Az illóolajok alkalmazásának számtalan előnyét élvezhetjük, de senkinek sem javaslom, hogy egyéni elképzelések alapján kezdjen el készítményeket előállítani otthon. A koncentrált illóolajat a megfelelő vívőanyaggal történő hígítás után szabad csak a bőrre kenni, ellenkező esetben súlyos tüneteket okozhat: a 100%-os illóolaj bőrgyulladást idézhet elő a bőrre kerülve. Megfelelő arányban oldva azonban élvezhetjük pozitív hatásait. Főként saját készítésű, a vendég bőrtípusának megfelelő készítményhez adagolva, masszírozás során javaslom alkalmazását – magyarázza Peterman Krisztina.

Fertőtlenít és ünnepi hangulatot áraszt

A tömjén és a mirha illata kétség kívül a karácsonyi ünnepek hangulatát idézi. Emellett több fontos, a bőrre és az egészségünkre nézve is kedvező hatással rendelkeznek. A tömjén az ókorban az arannyal és egyéb drágakövekkel egy rangban álló illatszer volt, ezért a hatalom jelképének is számított. Az ókori kínaiak a lepra, és a tüdővész ellenszerének tartották, de  keleten és nyugaton egyaránt használták légzőszervi megbetegedések, reuma, bőrbajok, vérbajok, vesebetegségek gyógyítására.

Régebben a tömjént a háztartásban elsősorban a higiéniai hatása miatt értékelték, mert távol tartott bizonyos kártevőket. Svájcban a tömjénkészítményeket gyógyszernek ismerték el: jótékony hatással van a sebekre, izomhártyákra, segít megtisztítani a tüdőt a váladékoktól, gyógyítja a légúti betegségeket, a hörghurutot. A tömjén csíraölő, fertőtlenítő, sebgyógyító, feszültség- és görcsoldó hatású, csillapítja az ízületi fájdalmakat. Segíti az emésztést, gátolja a nemi szervek fertőződését, a hólyagbántalmakat. Alkalmazzák még mellgyulladásnál, méh kezelésre, szülés utáni fájdalmak enyhítésére.

A tömjén fogalma emlékezetek óta összefonódik a spiritualitással: segít megszabadulni a lelki szorongásoktól, gondterheltségtől, visszaadja a lélek erejét. Támogatja az energia összpontosítását,  koncentrálja és állandósítja a figyelmet. Csökkenti a lelki és szellemi kimerültséget, segít az érzelmi sebek elviselésében, a régmúlt terheinek elengedésében.

A mirha gyógyhatásai

A tömjénfafélék családjába tartozik, Arábiában, Ázsiában, a Vörös tenger partvidékén, Etiópiában őshonos. A mirha gyantáját a fa kérgének felmetszésével gyűjtik. Egyiptomban a legdrágább  árucikkek közé tartozott a tömjénnel együtt. Sumér feliratok is említik a mirhát a rossz fogak és gilisztafertőzöttség ellenszereként. Görögök köhögés ellen is ajánlották. Az ókorban a kis mennyiségű mirhát tartalmazó borok hosszabb ideig elálltak, később ecetesedtek meg. A gyantát vagy közvetlenül a borba szórták, vagy a korsó belsejét, fedelét vonták be Aloéval keverve.

Térségünkben méltánytalanul elhanyagolják a mirha egészségünkre gyakorolt pozitívumait, pedig megannyi gyógyhatással rendelkezik. Fertőtlenítő hatású, különösen hatékony a szájnyálkahártya és a gége betegségeinek kezelésében: torokfájásra, megfázásra, fogíny-, száj-nyálkahártya- gyulladás, fogprotézis okozta gyulladás, valamint a garatbetegségek kezelésére. Külsőleg alkalmazzák sebgyógyulás elősegítésére és sebfertőtlenítésre is.

Az illóolaj összetevői gyulladásgátló és fájdalomcsillapító anyagot tartalmaznak. Csökkenti a vér koleszterinmennyiségét, és segítséget nyújt a szívinfarktus megelőzésében. A belőle készített cseppeket különböző pszichés megbetegedések, hisztériás rohamok és a koncentrálóképesség csökkenése esetén is sikerrel alkalmazzák.

Gyógyír a pattanásos, fáradt arcbőrre

A mirha és a tömjén kozmetikai célú felhasználását elsősorban fertőtlenítő, sebgyógyító, gyulladásgátló hatásának köszönheti. A tömjénolajnak emellett bőrfiatalító hatást is tulajdonítanak: a bőrt puhává, rugalmassá és fiatalossá teszi, kisimítja a ráncokat. Megfelelően összeállított készítményekkel a zsíros bőr is jól kezelhető, a tömjénnel végzett kezeléseknek kiegyensúlyozó  hatása is van – sorolja a kezelés előnyeit Peterman Krisztina.

Fontos hangsúlyozni, hogy az illóolajok használata kizárólag külsőleg javasolt. A mirha inhalálása várandós kismamáknak kerülendő, mivel menstruációt serkentő hatással rendelkezik.

A tiszta illóolajok ára magasabb az átlagnál, de terápiás hatást is csak a 100%-os tisztaságú készítményektől várhatunk.