• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Trombózis után várandósság? Lehetséges!

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

Véralvadásgátló kezelés szükséges várandósság során, ha a kismamának már volt trombózisa, vagy öröklött trombózis hajlama van.

A babavárás egy nő életének egyik legszebb időszaka. Azonban fontos tudni, hogy a terhesség során megnő a vénákban a vérrögök kialakulásának esélye, ami trombózishoz, vetéléshez, koraszüléshez is vezethet. Amennyiben a kismama előző terhességénél volt trombózis, vagy súlyos visszértágulata, esetleg öröklött trombózis hajlama van, úgy nagy figyelmet kell fordítani a trombózis megelőzésére minden újabb terhességben.

A témában dr. Szélessy Zsuzsannát, a Trombózisközpont hematológus főorvosát kérdeztük.

Megnövekedett trombózis rizikó

A várandósság során számtalan változás következik be a kismama szervezetében, melyek a baba kihordását és a szülést hivatottak támogatni. Hogy az anya a szüléskor (méhlepény leválása után) ne vérezzen el, a szervezet fokozza a véralvadási folyamatokat úgy, hogy megnöveli az alvadásért felelős faktorok aktivitását, míg az ellenkezőleg ható fehérjékét csökkenti. Emellett a várandósság során a méh és a magzat nyomást gyakorol a medence vénáira, megnövelve ezzel a vérrögök kialakulásának kockázatát. Ismert tény, hogy a terhesség alatt 4X, míg a gyermekágyi időszakban 14X nagyobb a trombózis kialakulásának esélye!

Fontos tudni, hogy a probléma nem csak az édesanyát, de a magzatot is veszélyezteti, ugyanis a mélyvénás trombózis mellett vetélést, koraszülést is okozhatnak a kialakult vérrögök - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.

Újabb terhesség trombózis után? Igen, lehetséges!

Szerencsére abban az esetben, ha a kismama előző terhessége során kialakult mélyvénás trombózis, tüdőembólia, esetleg a vérrögök miatt vetélésen esett át, akkor sem kell lemondania a továbbiakban egészséges kisbabáról. Hiszen megfelelő, szakember által előírt prevenciós terápiával lényegesen csökkenthető a probléma megismétlődése.

Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus elmondta, hogy ahhoz, hogy ilyen esetekben mind a baba, mind pedig az édesanya életét a lehető legnagyobb biztonságban lehessen tudni, már a családtervezéskor gondolni kell a trombózis megelőzésére!

Véralvadásgátlás a terhesség alatt

A prevencióra ma már igen hatásos véralvadásgátló gyógyszerek vannak forgalomban, ám fontos tudni, hogy nem mindegyik használható a várandósság alatt, hiszen akadnak olyanok, amelyek esetleg magzatfejlődési rendellenességet okozhatnak. (Ilyenek például a kumarin származékok). Éppen ezért ha a múltban trombózison átesett anyuka kistestvért szeretne gyermekének, mindenképpen egyeztessen szakemberrel, hogy elkerülhető legyen az újabb probléma.

A megelőzés fontos részét képezi az LMWH (kis molekulasúlyú heparin) terápia, mely úgy gátolja meg a vérrögök kialakulását, hogy a magzat fejlődését nem veszélyezteti. Természetesen ennek dózisáról, időtartamáról a kezelőorvos dönt!

Mindemellett a kismama is sokat tehet saját maga és születendő gyermeke egészségéért, elkerülve a trombózis szövődményét azzal, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyaszt, a rendszeres mozog, kompressziós harisnyát visel, valamint fontos odafigyelnie a testsúly gyarapodásra is a várandósság alatt!