A meddőségi problémákat nem elsősorban a lombikbébi programmal kívánják megoldani.
A női meddőségek csupán 50 százalékban, míg a férfi terméketlenség az esetek 80 százalékában kezelhető eredményesen a jelenleg alkalmazott legkorszerűbb technológiákkal is. A jelenlegi gyakorlat szerint a „lombikbébi" programokat – szakmai szóval: IVF, in vitro fertilizáció – szokták evidenciaként tekinteni a meddőség kezelésében. A reprodukciós medicinának nevezett szakma azonban túllépett ezen a megközelítésen.
Az új megközelítés a szakmai közvéleményben a „Medicine of Life – vagyis Életgyógyászat" néven terjedt el. Ennek lényege, hogy a meddőségi problémákat nem elsősorban a lombikbébi programmal kívánják megoldani, hanem az egészséges és tudatos utódlás programjával a meddőség kialakulását kívánják megakadályozni. Elsősorban a nemzőképességet kívánják mindkét nem kezelésével helyreállítani, párterápiaként kezelik a problémát, és csak ezek utáni eszközként alkalmazzák a lombikot. Az utolsó pillanatig elsősorban a meddőség okát próbálják meg kezelni annak érdekében, hogy egy párnak természetes úton, vagy csak a lehető kisebb mértékű külső segítséggel lehessen gyereke.
Az új szemlélet azt az elvet igyekszik megvalósítani, hogy az egészséges embrió létrejöttéhez jó minőségű petesejt és ondósejt egyaránt szükséges. Fontos, hogy nemcsak külön-külön, de együttesen is meg kell lennie annak a testi-lelki harmóniának, amelyben a kezelés nem a biológiai akadályok agresszív legyőzője, hanem egy szükséges plusz ahhoz, hogy egy pár gyermek utáni vágya teljesülhessen. A protokoll szerint előírt nőgyógyászati és andrológiai vizsgálatok egyidejűleg történnek, közben az érintett szakmai területek között a részeredményeket is figyelembe véve összehangolt kommunikáció zajlik, ezáltal jelentősen lerövidül a vizsgálatok ideje.
Sajnos még mindig elterjedt az a nézet, hogy a meddőségért általában a nő a felelős, így sok esetben a pár férfi tagja nem, vagy nem megfelelően vizsgáltatja ki magát, pedig a spermiumok vizsgálata egyszerű, már első ránézésre rengeteg információt adhat. Ráadásul a férfiak spermaképe nagyon sokat romlott az elmúlt 50 évben, melynek okát folyamatosan keresik. Azt tudjuk, hogy a vegyszerek, a dohányzás, a stressz mind - mind rontják a fertilitást (termékenységet).
A meddőség a „stigmatizáló" jellege miatt a férfiközpontú társadalmakban még inkább kiemeli a férfimeddőség jelentőségét. Ennek megfelelően az „életgyógyászat" szemléletű reprodukciós orvoslás megelőzés-központú, és a gyógyításban egyenrangú szerepet szán a férfi nemzőképesség helyreállításának is. Ezt a célt hatékonyan tudja támogatni a prof. Giuseppe Tritto neves andrológus, férfi meddőségi specialista által kifejlesztett új andrológiai mikrosebészeti technika, amely ma már Magyarországon elérhető. Ezt az új műtéti eljárást az USA-ban, illetve Európában csupán négy helyen alkalmazzák.