A borok, a pezsgők, a tömény italok nem alkalmasak folyadékpótlásra, ezért mellettük igyunk elegendő vizet is.
Az ünnepek nem az önmegtartóztatás időszaka, mégis érdemes pár praktikus tanácsot megszívlelni, hogy a mértéktelenség elkerülésével a jövő évet is jó formában kezdhessük. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás és a helyes táplálkozási elvek betartása sokat segíthetnek abban, hogy ne essünk túlzásokba akkor sem, ha kalóriadúsabb ünnepi ételek, sütemények és alkoholos italok kerülnek az asztalra - mondják az Európai Hidratációs Intézet (EHI) szakértői.
„Egy kis odafigyeléssel nagyon sokat tehetünk azért, hogy az ünnepek alatt ne szaladjanak fel ránk plusz kilók és az asztalra kerülő finomságokat se kelljen megvonni magunktól – mondja Antal Emese dietetikus, az EHI tudományos munkatársa. Fontos, hogy ne rúgjuk fel teljesen a helyes táplálkozási szabályokat, például a napi többszöri étkezést, és figyeljünk oda a megfelelő folyadékbevitelre is, ami hangsúlyosan nem az alkoholos italokból származik."
Táplálkozási tippek az ünnepekre:
- Ne adjuk fel a napi többszöri étkezést!
Ne szűkítsük le a napi étkezéseink számát egy nagyra a több kisebb helyett, a lehető legjobb, ha 4-5-ször étkezünk egy nap. Ha egész nap semmit nem eszünk és kiéhezetten látunk neki a nagy karácsonyi ebédnek vagy a szilveszteri vacsorának, egészen biztosan jóval több kalóriát veszünk magunkhoz, mintha előtte nem hagytunk volna ki étkezéseket. Különösen érdemes odafigyelni az ünnepek alatt is a reggelire, ez semmiképp ne maradjon el!
- Kisebb tányér, kisebb adag!
Az étkezés ünnepi jellegét ne az adja meg, hogy mértéktelenül eszünk, és nagy adagokat fogyasztunk! A megszokottnál bőségesebb kínálatból inkább úgy kóstoljunk többet, hogy mindenből egy keveset veszünk. Segít az is, ha a most divatos, hatalmas tányérok helyett kisebbekkel terítjük meg az ünnepi asztalt.
- Az egészséges ételeknek is van kalóriatartalma!
Ne feledjük, az egészséges ételeknek, például az olajos magvaknak, aszalt gyümölcsöknek is van kalóriatartalma, sokszor nem is kevés, azokat se fogyasszuk korlátlanul!
- Előétel vs. főétel
Ha az előételként, köretnek kínált salátával és zöldséggel megpakoljuk a tányérunkat, feltehetően kevesebbet fogunk enni a főételből és főként a desszertből. Nem mellékesen a zöldségeknek még a víztartalma is magas, így a megfelelő folyadékmennyiség elérésében is segítenek.
- Lassan enni és kiélvezni minden egyes falatot!
Ha lassabban eszünk, megrágjuk az ételt, nemcsak az ízeket élvezhetjük jobban, de nagy valószínűséggel kevesebb kalóriát is juttatunk a szervezetünkbe.
- A leveseknek folyadékpótló és telítő ereje van!
A levesek víztartalmát is kihasználhatjuk a napi folyadékbevitelre, amelynek 2-2,5 liter ajánlott mértékére az ünnepek alatt is oda kell figyelni. Jobban kordában tarthatjuk az étkezési túlkapásokat, ha levest is eszünk, hisz telítő ereje is van.
- Figyeljünk oda a napi folyadékbevitelre!
Nagy hidegben használjuk ki a teák melegítő hatását. Egy finom, meleg ital akár társaságban, akár egy könyv mellett igazán kellemes perceket szerezhet. Gyümölcs is legyen az asztalon vendégváráskor, amely magas víztartalma miatt nemcsak a folyadékbevitelhez járul hozzá, de akár édesség helyett is szóba jöhet.
- Az alkohol nem pótolja a folyadékot!
Az alkoholos italok közül kizárólag az alacsonyabb alkoholtartalmú sörök tartalmaznak elég vizet ahhoz, hogy hidratálják a szervezetet. A desszertborok, pezsgők, likőrök és különösen a tömény italok ezzel szemben nem alkalmasak folyadékpótlásra, ezért fogyasztásukkor kifejezetten ajánlott, hogy elegendő vizet is igyunk.
- A társaság nem jár együtt kalóriabevitellel!
A szeretteinkkel való együttlét, a baráti beszélgetések önmagukban is kellemessé és meghitté teszik az ünnepet, nem kell állandóan enni közben. Ha pedig egy séta, korizás vagy hógolyózás erejéig kimozdulunk otthonról, akkor energia-egyensúlyunk megtartásáért is teszünk, hiszen a mozgással kalóriát égetünk el.