Magyarországon átlagosan 47,5 évesen következik be a menopauza, Nyugat-Európában ez 49 év, Ázsia több országában pedig 44.
Száz évvel ezelőtt, még sokan betegségnek hitték a menopauzát, ma már pontosan tudjuk, hogy a menopauza, a termékenység megszűnése nem betegség, hanem természetes folyamat, és egyben sokak számára felszabadulás, hiszen már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt. A menopauza tünetei lehetnek súlyosak is, amelyeket nehéz elviselni. Dr. Gabulya Henrik a Dr. Rose Magánkórház szülész-nőgyógyásza a megoldási lehetőségeket vázolja.
Mi a menopauza illetve a klimax pontos meghatározása?
Menopauzának nevezzük azt az állapotot, amikor a petefészek vezérelt menstruációt követő 12 hónapban már nem következik be újabb vérzés. A nő életének ezen szakaszát változókornak, klimaxnak is hívjuk.
Hány éves korra tehető a menopauza?
Sok függ attól, hogy hol, milyen életmódot élnek az érintett nők, illetve milyen rasszhoz tartoznak. Magyarországon átlagosan 47,5 évesen következik be a menopauza, Nyugat-Európában ez 49 év, Ázsia több országában pedig 44.
Magyarországon is van, akinél jóval előbb jelentkezik a menopauza. Mi lehet ennek az oka?
A petefészek korai kimerüléséhez több dolog vezethet. Lehet genetikai oka, kiválthatja a stressz, életmódbeli változás. De azért a 45 év előtti menopauza elég ritka.
Milyen tünetekre számíthat egy változó korban lévő nő?
A legismertebb kellemetlen tünet a hőhullám, ami a legváratlanabb pillanatokban tud rátörni a nőkre. Jellemző még a fejfájás, az éjszakai izzadás, az alvászavar, a libidó-csökkenés, az érzelmi labilitás. Jellemzőek a szöveti elváltozások is, például a nemi szerveknél a sejtek atrófiája alakul ki, tehát hüvelyi szárazság, vizelési nehézség, gyakoribb húgyúti fertőzés következhet be.
A menopauza utáni évek is számos változást hoznak, illetve ilyenkor több betegség kockázata is megnő…
A hormonális változások okozhatnak hajhullást és sok nő panaszkodik arról, hogy csak úgy ragadnak rá a kilók. A hormonális változás eredménye az is, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki csontritkulás, illetve szív-, és érrendszeri betegség.
Hogyan lehet kezelni a menopauzával együtt járó tüneteket, megelőzni a fenti betegségeket?
Kezdetben érdemes megpróbálkozni fitoösztrogének, fitofarmakonok használatával, melyek széles körben elérhetők, recept nélkül megvásárolhatók. Elérhetők olyan étrendkiegészítők is, amelyek tartalmazzák a tünetek enyhítésére alkalmas növényi ösztrogéneket. Sokat segíthet az egészségesebb életmód, főleg a rendszeres, heti legalább háromszori sportolás.
Az antidepresszánsok nemcsak a hangulati ingadozásokat, a depressziót orvosolják, hanem segítenek a hőhullámok kezelésében is. És végül, de nem utolsó sorban hormonterápia. Korábban ördögtől való dolognak tartották, pedig ugyanarról van szó, mint például a cukorbetegségnél: pótoljuk, ami a szervezet addigi működését segítette, de már hiányzik.
A hormonterápiát sokáig azért utasították el, mert veszélyesnek tartották a mellékhatásait…
Természetesen minden hormonterápiát alapos orvosi kivizsgálás kell, hogy megelőzzön, és amennyire csak lehet, személyre szabottan kell meghatározni a kezelés menetét és a gyógyszeradagokat. Nemcsak a terápia előtt, hanem a menopauza után, a későbbiekben is ajánlott a rendszeres szűrés: emlőszűrés, a méhnyálkahártya-vizsgálat és a nőgyógyászati rákszűrés is nagyon fontos. Mára már olyan kombinált készítmények közül lehet választani, amelyeknél minimálisra csökkentették a mellékhatások kockázatát.